اقتصاد بخش خصوصی نیازمند نفوذ فناوری است/اخذ مجوز تأسیس مراکز نوآوری در استان‌ها

مدیرکل دفتر سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی امور فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با بیان اینکه اقتصاد بخش خصوصی ما نیاز به نفوذ فناوری دارد، گفت: در حال اخذ مجوز برای مراکز نوآوری در سطح استان‌ها هستیم؛ این مراکز باید با همکاری پارک‌ها و دانشگاه‌ها درون صنعت ایجاد شوند، زیرا بستر صنعت می‌تواند به اقتصاد نوپایی که در پارک‌ها شکل گرفته است، کمک کند.
 
به گزارش فاوانیوز به نقل از ایسنا، دکتر خسرو پیری در آیین افتتاح ساختمان پارک علم و فناوری خوزستان که امروز، (سه‌شنبه ۱۲ اردیبهشت‌ماه) در محل این ساختمان برگزار شد، با بیان اینکه توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی دنیا در مسیر جدیدی شکل می‌گیرد، اظهار کرد: نهادهایی در شکل‌گیری این مسیر دخیل هستند که اگر این نهادها شکل گرفته‌اند، باید مأموریتشان تغییر کند و اگر شکل نگرفته‌اند باید شکل بگیرند.
وی ادامه داد: ازجمله نهادهای مؤثر در توسعه کشورها، نهادهای دانشگاهی هستند که در کشور ما بیش از هفتاد سال عمر دارند و نهادهای جدیدی که باید شکل بگیرند، پارک‌های علم و فناوری و مراکز پژوهشی هستند که در برخی استان‌ها شکل گرفته‌اند. این ساختارها اگر در استان‌ها تشکیل شده‌اند، باید مأموریت‌های خود را بر اساس نیاز امروز ما تعیین کنند.
پیری با بیان اینکه منطقه ویژه فناوری مجموعه‌ای است که دستگاه‌های اجرایی، دانشگاه‌ها، پارک‌های علم و فناوری، پژوهشگاه‌ها و بخش خصوصی در کنار هم قرار می‌گیرند و خروجی آن باید توسعه استان باشد، گفت: باید ببینیم که منطقه ویژه در خوزستان در چه وضعیتی قرار دارد؛ زیرا در خوزستان پارک علم و فناوری، دانشگاه‌های بزرگ و مراکز تحقیقاتی وجود دارد که باید تمام این نهادها بر اساس مأموریت‌های برنامه ششم توسعه بررسی شوند.
وی افزود: ما پس از ۱۰ سال یک بازنگری روی اسناد و راهبردهای پارک‌ها انجام می‌دهیم؛ بنابراین پارک‌های علم و فناوری بر اساس نیازها و مزیت‌های منطقه برنامه راهبردی خود را تنظیم می‌کنند. سپس، از آن‌ها خواهیم خواست که در یک چارچوب عملیاتی این اسناد را به‌عنوان برنامه‌ها و اقدامات مشخص کنند.
مدیرکل دفتر سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی امور فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با بیان اینکه وزارت‌خانه در سه مقوله اساسی سیاست‌گذاری، برنامه‌ریزی و نظارت و ارزیابی اقدام می‌کند، گفت: ما کار را از پارک‌ها آغاز و نقاط ضعف و قوت آن‌ها را بررسی کردیم؛ باید علاوه بر ساخت‌های فیزیکی، زیرساخت‌های فکری و اجتماعی این نهادها نیز شکل بگیرد. ما نیاز به فرهنگ‌سازی داریم تا نیروها را بسازیم؛ زیرا معتقدیم انسان‌ها به قدر کافی دانایی دارند و کافی است دولت این نیروها را هدایت کند.
پیری ادامه داد: بنابراین یکی از موضوعات اصلی که تمام دستگاه‌ها باید در آن شرکت داشته باشند، بحث فرهنگ نوآوری و فناوری است. اقتصاد بخش خصوصی ما نیاز به نفوذ فناوری دارد. این مقوله‌ای است که مجموعه کشور در حال برنامه‌ریزی روی آن است.
وی خاطرنشان کرد: موضوع دیگر زیرساخت‌هایی است که مکان استقرار این تفکر باشد. یعنی دانشگاه‌ها به‌تدریج در حال ایجاد تحول در مأموریت خود به سوی دانشگاه کارآفرین هستند. در دانشگاه‌های کارآفرین پس از انجام تحقیق و پایان‌نامه، مراحل بعدی نیز انجام و از نتیجه آن استفاده می‌شود؛ در واقع باید شرایطی در دانشگاه‌ها ایجاد شود که پایان‌نامه‌ها تبدیل به فناوری و در نهایت تجاری‌سازی شوند.
مدیرکل دفتر سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی امور فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری عنوان کرد: این شرایط در حال حاضر موجود نیست و مراکز نوآوری، مراکز انتقال تکنولوژی، دفاتر کارآفرینی و … اصلی‌ترین مراکزی هستند که در برنامه‌ریزی برای ایجاد دانشگاه‌های کارآفرین روی آن‌ها کار می‌کنیم.
پیری با بیان اینکه پارک علم و فناوری نهادی است که خروجی دانشگاه، ورودی آن است؛ اظهار کرد: اساس فعالیت پارک‌ها، دانشگاهیان و فارغ‌التحصیلان هستند؛ بنابراین باید شرایط ورود این افراد به پارک فراهم شود. در پارک‌ها سه نوع حمایت معنوی، مالی و فیزیکی انجام می‌شود.
وی افزود: ما با وزارت جهاد کشاورزی تفاهم‌نامه‌ای امضا کردیم که مراکز رشد را توسعه دهند. شبکه فناوری به‌تدریج بین نهادهای دولتی کشور در حال شکل‌گیری است که در خوزستان دستگاه‌های اجرایی که پیش‌قدم شدند، جهاد کشاورزی و وزارت نفت بوده‌اند.
مدیرکل دفتر سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی امور فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به مزیت‌های خوزستان گفت: ۸۲ درصد منابع نفت در استان خوزستان بکر بوده و ۱۳ درصد آن به بهره‌برداری رسیده است؛ یعنی ثروت عظیمی در اینجا نهفته است که از طریق فناوری با پشتوانه دانش می‌تواند به بهره‌برداری برسد.
پیری ادامه داد: ما پارک‌ها را جدا از دانشگاه‌ها نمی‌بینیم، یعنی پارک‌ها بدون دانشگاه و دانشگاه بدون وجود پارک جایگاهی ندارند. دانشگاه‌ها، پارک‌ها و پژوهشگاه‌ها در استان‌ها باید مجموعه‌ای تشکیل دهند که هیچ چیز نتواند آن را تغییر دهد. مدیریت‌ها در دولت‌ها هر چهار سال عوض می‌شوند، اما این بدنه کارشناسی باید چنان پیوندی بخورد که تغییری نکند.
وی افزود: یکی از سیاست‌های وزارت علوم این است که فرآیند کار این نهادها در یک جهت باشد؛ این چیزی است که در خوزستان اکنون شاهد هستیم. بحث فناوری اکنون در دنیا بسیار مهم و نیاز است که این فناوری انتقال پیدا کند. انتقال تکنولوژی، داشتن بازار مشترک و همکاری مشترک با شرکت‌ها از محورهای اساسی وزارت علوم است.
مدیرکل دفتر سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی امور فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ادامه داد: بر این اساس ما تعاملات بین‌المللی را شکل دادیم که محتوای این تعاملات انتقال تکنولوژی، ایجاد بازار در منطقه و خارج از منطقه و برقراری یک نوع همکاری است که به‌طور تدریجی فناوری ما به خارج از کشور صادر شود. در پارک‌ها اتفاقات بزرگی می‌افتد که ما نتوانسته‌ایم اطلاع‌رسانی کنیم؛ اگر ما به جوانان اعتماد کنیم، خودشان حرکت می‌کنند.
پیری با اشاره به تعاملات بین‌المللی گفت: ما چند کشور مانند آفریقای جنوبی، اتریش و ایتالیا را به مذاکره دعوت کردیم و موفق به امضای یک پروژه مشترک تحقیقاتی در ایتالیا شدیم. نشست اخیر ایران و ایتالیا در دانشگاه شهید بهشتی تهران برگزار شد که در آن ۱۲۰ نفر از ایتالیا که ۱۰۳ نفر آن از شرکت‌های استارتاپی، کمپانی‌های مختلف و … بودند، حضور داشتند. برنامه‌ریزی ما این است که شرکت‌های ما بتوانند در بازار ایتالیا حضور پیدا کنند.
وی خاطرنشان کرد: خلأ موجود این است که با بخش خصوصی در بازار فناوری حضور پیدا کنیم. اکنون در پارک‌های علم و فناوری، اقتصادی جوان به نام اقتصاد دانش‌بنیان در حال شکل‌گیری است و در این کارگاه افرادی که دارای فکر جدید هستند، مستقر شده‌اند؛ اما موضوع این است که چگونه می‌توانیم این اقتصاد جدید را به اقتصاد سنتی و قدیمی پیوند دهیم.
مدیرکل دفتر سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی امور فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری افزود: برای انجام این کار در حال اخذ مجوز برای مراکز نوآوری در سطح استان‌ها هستیم؛ خواهش من این است که این مراکز را با همکاری پارک‌ها و دانشگاه‌ها درون صنعت ایجاد کنند. اکنون دانشجویان ما از نظر علمی، سطح خوبی دارند، اما خلأ این است که دانشگاه‌ها امکانات لازم را ندارند و باید در این زمینه تحول ایجاد شود که مراکز نوآوری به این امر کمک می‌کنند.
پیری با بیان اینکه توسعه استان به‌جز با اعتماد به جوانان و صاحبان نوآوری و خلاقیت و بسترسازی برای این افراد راه دیگری ندارد، گفت: بستر صنعت می‌تواند به اقتصاد نوپایی که در پارک‌ها شکل گرفته، کمک کند. در سال ۹۴ گردش مالی پارک‌های علم و فناوری در کشور قریب به ۲ هزار میلیارد تومان بود.
وی تصریح کرد: ما هنوز وارد تجارت جهانی نشده‌ایم و اگر وارد سازمان تجارت جهانی شویم و نتوانیم خود را به فناوری مسلط کنیم، مشکلات ما شدیدتر خواهند شد. خواهش من این است که مدیران کمک کنند تا مراکز نوآوری با همکاری پارک علم و فناوری و دانشگاه به‌طور مشترک در شهرک‌های صنعتی ایجاد شوند که هم دفتر کارآفرینی و هم دفتر انتقال تکنولوژی باشند. در دنیا محققان و فارغ‌التحصیلان، انتقال تکنولوژی را رقم زده‌اند و در ایران نیز باید این اتفاق بیفتد. برنامه دیگر وزارت علوم این است که شرکت‌های خارجی را در پارک‌های علم و فناوری مستقر کند.
telegram

در صورت تمایل می‌توانید در نوار جستجوی تلگرام @favanews را تایپ کرده و عضو کانال شوید

مطالب جذابی که ممکن است علاقه داشته باشید...

دیدگاه بگذارید

اولین دیدگاه را شما بنویسید.

آگاه سازی از
avatar

wpDiscuz