فناوری‌های نوین و بیوتکنولوژی جایگزین مناسب ذخایر زیرزمینی

رئیس انجمن علمی بیوتکنولوژی ایران با بیان اینکه کشورها نباید مغرور به ذخایر زیرزمینی شوند، افزود: براساس گزارش بانک جهانی در زمانی فیلیپین خوش‌آتیه‌ترین کشور دنیا و اوگاندا عروس قاره آفریقا بود.اما این کشورها به دلیل عدم توجه به رشد فناوری امروزه با مشکلات زیادی مواجه هستند.
 
به گزارش فاوانیوز به نقل از ایسنا، دکتر سیروس زینلی در نشست علمی نقش بیوتکنولوژی در اصلاح سبک زندگی شروع زیست‌فناوری نوین را از کشور آمریکا دانست و افزود: یک محقق آمریکایی با دستکاری عوامل وراثتی توانست بیوتکنولوژی نوین را به جهانیان معرفی کند.
وی با تاکید بر اینکه تاکنون این علم پیشرفت‌های زیادی در حوزه‌های پزشکی و کشاورزی داشته است، ادامه داد: در حال حاضر در ایران نیز گام‌های موثری برای پیشبرد این علم برداشته شده است به‌گونه‌ای که محققان توانستند فاکتور هشت را برای بیماران مبتلا به هموفیلی با روش‌های بیوتکنولوژی تولید کنند.
رئیس انجمن علمی بیوتکنولوژی ایران در ادامه افزود: در حال حاضر یکی از شرکت‌های بزرگ دنیا دارویی برای درمان سرطان پستان تولید کرده است که سال گذشته ایران بالغ بر ۲۲۰ میلیارد تومان از این دارو وارد کرده و اخیراً نیز یکی از شرکت‌های دانش‌بنیان کشور نیز توانسته است این دارو را تولید کند.
به گفته وی، در حال حاضر ۸۰ درصد بازار ایران از محصولات این شرکت تامین می‌شود.
زینلی با تاکید بر سودآوری شرکت‌های فعال حوزه بیوتکنولوژی خاطرنشان کرد: یکی از شرکت‌های سوئیسی توانسته است ثروت زیادی را برای این کشور به ارمغان آورد و ادامه فعالیت در این حوزه اثبات کرده است که دیگر ثروت کشورها تنها متکی به ذخایر معدنی، مقدار طلا و الماس و همچنین میزان زمین‌های کشاورزی و جمعیت ندارد.
وی یادآور شد: امروزه به گونه‌ای شده است که کشورها مادامی که پول دارند دارای ارزش هستند و بر این اساس برخی از کشورها که بی‌توجه به وسائل علمی بوده‌اند به راحتی از لحاظ قدرت و ثروت نابود شوند.
رئیس انجمن علمی بیوتکنولوژی ایران اضافه کرد: براساس آمارهای جهانی دانشگاه استنفورد آمریکا بیست‌وپنجمین اقتصاد جهان است چراکه این دانشگاه توانسته است افراد خلاق و توانمند را جذب کرده و از فکر و خلاقیت آنها ثروت‌اندوزی کند.
زینلی به برخی از دستاوردهای محققان کشورهای دیگر اشاره کرد و گفت: در حال حاضر کشور چین توانسته است یک نوع ماده دارویی را در برنج تولید کند. و در کنار آن محققان کشور با تولید حیوانات تراریخته اقدام به تولید داروهایی چون فاکتور ۹ کرده‌اند.
رئیس انجمن علمی بیوتکنولوژی ایران با تاکید بر ضرورت توجه بیشتر به حوزه بیوتکنولوژی یادآور شد: براساس گزارش بانک جهانی در سال ۱۹۵۴ کشور فیلیپین خوش‌آتیه‌ترین کشورها در آسیا و اوگاندا عروس قاره آفریقا معرفی شده بودند. وضعیت این کشورها در حال حاضر نشان می‌دهد که اگر ما نیز از رشد علمی غافل شویم لطمات زیادی به کشور وارد خواهد شد.
وی با تاکید بر اینکه نباید به منابع نفت و گاز و ذخایر طلا مغرور شویم، اظهار کرد: شرکت جنرال الکتریک آمریکا در گذشته یکی از بزرگترین شرکت‌های تولیدکننده تجهیزات الکترونیکی بوده است و در دهه ۹۰ با رشد بیوتکنولوژی بخشی به عنوان بخش سلامت ایجاد کرده و امروزه تبدیل به یک شرکت عظیم در حوزه فناوری‌های سلامت شده است.
زینلی با اشاره به اقدامات انجام شده در کشور برای توسعه بیوتکنولوژی گفت: در کشور نیز در معاونت علمی اقداماتی در جهت توسعه حوزه‌های زیست‌فناوری و سلول‌های بنیادی انجام شده است.
این محقق همچنین با تاکید بر ضرورت حرکت کشور به سمت تولید محصولات تراریخته خاطرنشان کرد: برای تولید این محصولات در کشور در سطح ملی تصمیمات خوبی گرفته شده است.
telegram

در صورت تمایل می‌توانید در نوار جستجوی تلگرام @favanews را تایپ کرده و عضو کانال شوید

مطالب جذابی که ممکن است علاقه داشته باشید...

دیدگاه بگذارید

اولین دیدگاه را شما بنویسید.

آگاه سازی از
avatar

wpDiscuz