ادعاهای غیرعلمی در خصوص محصولات تراریخته بررسی شد

ادعاهای غیرعلمی مطرح شده در خصوص محصولات تراریخته در گزارش ها، مقالات و رسانه های رسمی توسط این پژوهشگر ایرانی مورد بررسی قرار گرفت.
 
به گزارش فاوانیوز به نقل از مهر، مهدی معلی پژوهشگر پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی امروز در همایش تازه های زیست فناوری و مهندسی ژنتیک در تولید دانش بنیان اظهار داشت: تاکنون در مقالات گزارش های رسانه ها و خبرها در خصوص محصولات تراریخته اطلاعاتی منتشر شده است.
وی با بیان اینکه برخی از این گزارش ها مبنی بر مضر بودن محصولات تراریخته بوده است، گفت: در برخی از این گزارش ها آمده که مصرف محصولات تراریخته منجر به آسیب سیستم ایمنی می شود.
معلی خاطرنشان کرد: همچنین در این گزارشها آمده است که مصرف ذرت تراریخته توسط موش ها موجب نقص ایمنی می شود و این در حالی است که مطالعات محققان نشان داده این مقاله به دلیل استفاده از عدم رعایت مطالعات پیمایشی رد شده است.
پژوهشگر پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی اظهار داشت: از دیگر ادعاهایی که در برخی مقاله ها به آن اشاره شده، حساسیت زا بودن و ایجاد نقص مادرزادی از مصرف محصولات تراریخته را نشان می دهد که کمیته مشورتی ایمنی غذایی انگلستان اعلام کرده است که محصولات تراریخته موجب بروز نقص مادرزادی و بستری شدن آنها در بیمارستان می شود.
وی ادامه داد: این کمیته در قالب یک گزارشی اعلام کرده که قصد دارد تاثیر محصولات تراریخته را روی کودکان مبتلا به نقص ایمنی مورد بررسی قرار داد.
معلی افزود: این ادعا توسط کمیته مشورتی ایمنی غذایی انگلستان نامعتبر شناخته شده است.
پژوهشگر پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی با اشاره به دیگر ادعایی که مبنی بر مرگ و میر ناشی از مصرف محصولات تراریخته است و ضرر آن در طیور دیده شده است، گفت: در این مطالعات مشخص شد که مرگ و میر مرغ ها در مزارعی که ذرت تراریخته در آن کشت شده، بیشتر بوده است، اما تحقیقات محققان نشان داد که هیچ مدرکی برای زیان آور بودن محصولات تراریخته برای محیط زیست و سلامت انسان و همچنین طیور به دست نیامده است؛ نتیجه عدم وجود ضرر در مصرف محصولات تراریخته در ۱۷۸۳ مقاله در طول ۱۰ سال آمده است.
وی ادامه داد: در این تحقیقات ۱۴۷ مقاله علمی معتبر در زمینه آثار اقتصادی کشت محصولات و کاهش مصرف آفت کش بررسی شد که نشان داد با کشت محصولات تراریخته ۳۶.۹ درصد مصرف آفت کش ها کاهش یافت و از سوی دیگر سود کشاورزان به ۶۸ درصد نیز ارتقاء یافت.
معلی افزود: در برخی از گزارش ها نیز آمده که در هند کشت محصول پنبه تراریخت با شکست مواجه شده است.
پژوهشگر پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی ادامه داد: بر اساس آمار سازمان خوار و بار جهانی از سال ۱۹۹۳ تا سال ۲۰۱۳ تولید پنبه در هند افزایش یافته به گونه ای که میزان تولید گندم این کشور در سال ۲۰۱۳ به ۶ میلیون تن افزایش یافت و همچنین در سال ۲۰۰۰ به مرحله خودکفایی در زمینه تولید پنبه رسید.
وی اظهار داشت: همچنین گزارش هایی مبنی بر مرگ و میر کودکان در چاکوی آرژانتین از مصرف محصولات تراریخت اعلام شد که بررسی ها نشان داده این مرگ و میر از مصرف محصولات تراریخت نبوده بلکه به علت سمپاشی ۱۵ نوع سم با هواپیما به این منطقه بوده است.
معلی تاکید کرد: برای تشخیص ادعاهای علمی و غیرعلمی شاخص هایی وجود دارد که می توان به طرح مستقیم ادعاها در رسانه ها تکیه کرد و از منابع آکادمیک و ادعاهای توطئه مراکز علمی با مراکز قدرت علیه علم نماها، تجربه های شخصی و اتفاقی، انزوا در جمع های علمی و آکادمیک متکی نبود.
به گفته پژوهشگر پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی، در حال حاضر در زمینه تولید محصولات تراریخته ادعاهای غیرواقعی و مقالات غیرعلمی وجود دارد که نباید به آنها متکی بود.
telegram

در صورت تمایل می‌توانید در نوار جستجوی تلگرام @favanews را تایپ کرده و عضو کانال شوید

مطالب جذابی که ممکن است علاقه داشته باشید...

دیدگاه بگذارید

اولین دیدگاه را شما بنویسید.

آگاه سازی از
avatar

wpDiscuz