فقط ۳ مورد از هر ۱۰۰۰ اختراع در دنیا به تجاری‌سازی می‌رسد

معاون بنیاد ملی نخبگان کشور اظهار کرد: از هر یک‌هزار اختراع در دنیا، فقط ۳ مورد به مرحله تجاری‌سازی می‌رسد.
 
به گزارش فاوانیوز به نقل از ایسنا، غلامعلی منتظر در چهاردهمین گردهمایی سراسری مدیران حوزه تجاری‌سازی فناوری و اشتغال دانش‌آموختگان جهاددانشگاهی که به میزبانی سالن اجتماعات شهید نوری مجتمع جهاد دانشگاهی زنجان برگزار شد، با اشاره به اینکه طبق آمار جهانی از هر یک‌هزار اختراع، فقط ۳ مورد به مرحله تجاری‌سازی می‌رسد، گفت: از آغاز فعالیت این نهاد ۳ هزار مورد اختراع به بنیاد نخبگان عرضه شده است که از این تعداد نیمی به جهت علمی نبودن و یا قابلیت تجاری‌سازی نداشتن، کنار گذاشته شده و ۱۵۰۰ اختراع مابقی را از ابتدا تا انتها بررسی کردیم و ۲۶۰ تا ۲۷۰ مورد آن تایید شد که اگر بتوانیم در بهترین حالت خود ۳۰ مورد را به مرحله ایجاد شرکت برسانیم، کار فوق‌العاده‌ای انجام داده‌ایم.
منتظر با اشاره به چهار رکن اصلی بنیاد نخبگان افزود: به دنبال کشف نیروهای خلاق و شناسایی آن‌ها برای کمک به این افراد هستیم تا جایگاه واقعی خود را پیدا کنند و بتوانیم از مزایای حضور آن‌ها بهترین استفاده را ببریم.
وی با اشاره به اینکه جشنواره رویش می‌تواند محل شناسایی این خلاقیت‌ها باشد، افزود: این جشنواره آخرین جشنواره امسال است و پیش از این شش جشنواره هر دو ماه یک بار برگزار شد و این دوره از جشنواره در پهنه شمال‌غرب و با حضور چهار استان برگزار می‌شود که در بخش داوری این دوره، تعدادی از داوران جزو داوران ملی و بخشی هم مربوط به اعضای این استان‌ها هستند.
معاون بنیاد ملی نخبگان کشور اظهار کرد: طی یک فرآیند ۵ ساله از اختراعات حمایت می‌کنیم تا آن‌ها را در مرحله اول از یک شرکت حقیقی به حقوقی تبدیل کنیم که در راستای این مهم از مشاوران مالی برای دریافت مشاوره استفاده می‌کنیم. همچنین پس از گذشت یک سال شرکت افتتاح می‌شود و در گام دوم این شرکت را مورد حمایت قرار می‌دهیم و در طی سه سال از طریق صندوق نوآوری و شکوفایی حمایت‌شان می‌کنیم و زمینه توسعه بازارهای منطقه‌ای، کشوری و یا بین‌المللی را بر اساس شرایط موجود فراهممی‌کنیم.
وی با اشاره به اینکه برای هر اختراع در حدود ۳۰۰ میلیون تومان هزینه می‌شود، گفت: پس از گذشت این دوره پنج ساله، شرکت‌های ایجاد شده می‌توانند وام‌های ۵ میلیارد ریال از صندوق شکوفایی و نوآوری دریافت کنند.
telegram

در صورت تمایل می‌توانید در نوار جستجوی تلگرام @favanews را تایپ کرده و عضو کانال شوید

مطالب جذابی که ممکن است علاقه داشته باشید...

دیدگاه بگذارید

اولین دیدگاه را شما بنویسید.

آگاه سازی از
avatar

wpDiscuz