واردات مواد بیولوژیکی به کشور ممنوع شد

دبیر ستاد توسعه زیست‌فناوری معاونت علمی گفت: برای توسعه و حمایت از بازار داخلی مواد بیولوژیکی، واردات این مواد از دیگر کشورها ممنوع شد.
 
به گزارش فاوانیوز به نقل از مهر، به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، مصطفی قانعی دبیر ستاد توسعه زیست‌فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در نشست تخصصی بررسی سبد داروهای زیست فناوری کشور، بیان کرد: یکی از نگرانی های موجود در حوزه مواد بیولوژیکی واردات این مواد از دیگر کشورها بود که سازمان غذا و دارو اعلام کرد مجوز ورود مواد بیولوژیکی به کشور را نمی دهد.
وی افزود: این کار با هدف ایجاد زیست بوم پزشکی در کشور شکل گرفته و به نوعی با طرح مذکور از بازار پزشکی مراقبت می شود که در این زمینه در حوزه دارو موفق بودیم ولی هنوز در حوزه تجهیزات پزشکی به نتیجه مطلوب نرسیده ایم.
به گفته قانعی نخستین شتابدهنده زیست فناوری پزشکی کشور که در حوزه زیست ‌فناوری پزشکی (دارو و تجهیزات) و طب بازساختی (سلول‌های بنیادی) فعالیت خود را آغاز کرده برای رفع همین مشکلات شکل گرفته است.
وی تصریح کرد: با توجه به اینکه سرمایه گذاری در بخش پزشکی ریسک بالایی دارد و محققان و پژوهشگران نمی توانند چنین ریسک و خطری کنند، این شتابدهنده شکل گرفته تا ریسک این فعالیت ها را کاهش دهد.
دبیر ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی بیان کرد: صندوق حمایت از سرمایه گذاری زیست فناوری برای حمایت از پژوهشگران وارد میدان شده و در طرح شتابدهنده زیست فناوری پزشکی کشور مشارکت دارد تا ریسک فعالیت شرکت ها را کاهش دهد.
وی در ادامه گفت: یکی از برنامه های ما برای توسعه بازار بین المللی تجهیزات پزشکی این است که مذاکره برای خرید تجهیزات پزشکی توسط دیگر کشورها در اولویت مذاکرات روسای جمهور قرار گیرد.
قانعی بیان کرد: در این شتابدهنده نظارت بر کار شرکت ها و تولیدکنندگان نیز صورت می گیرد تا کسی در قالب تولید کننده اقدام به واردات دارو نکند.
دبیر ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی با اشاره به طراحی پکیج آموزش فناور، ادامه داد: ۱۶ هزار نفر فارغ التحصیل زیست فناوری در کشور داریم اما همه آنها توانمند نیستند و فارغ التحصیلان کارنابلدی داریم که می توانند به کمک این پکیج آموزشی، توانمند و آماده ورود به بازار شوند.
وی اظهار کرد: تشکیل شتابدهنده زیست فناوری پزشکی کشور با هدف رعایت عدالت در این حوزه و حذف رابطه ها است تا تمام کسانیکه توانایی تولید محصولات با اولویت کشور در حوزه پزشکی را دارند بتوانند فرصت این کار را داشته باشند.
telegram

در صورت تمایل می‌توانید در نوار جستجوی تلگرام @favanews را تایپ کرده و عضو کانال شوید

مطالب جذابی که ممکن است علاقه داشته باشید...

دیدگاه بگذارید

اولین دیدگاه را شما بنویسید.

آگاه سازی از
avatar

wpDiscuz