با سفر هیات بلند پایه آذربایجانی به اردبیل، توسعه روابط ایران و آذربایجان در استان های مرزی بررسی می شود

با-سفر-هیات-بلند-پایه-آذربایجانی-به-اردبیل-توسعه-روابط-ایران-و-آذربایجان-در-استان-های-مرزی-بررسی-می-شود
دکتر واعظی با شاهین مصطفی اف وزیر اقتصاد و صنعت جمهوری آذربایجان پیرامون پیگیری توسعه همکاری های استانی دو کشور در استان اردبیل دیدار و گفت و گو کرد.
 
به گزارش فاوانیوز به نقل از خبرنگار مرکز وابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، دکتر واعظی در جمع خبرنگاران با اشاره به اینکه در جلسات قبلی کمیسیون مشترک دو کشورتصمیم گرفته شد تا روابط دو کشور تنها به پایتخت ها خلاصه نشود گفت: براساس توافق رییس جمهموری دو کشور باید روابط در سطح استان های مختلف به ویژه استان های مرزی فعال شود و بر این اساس سفر هیات عالی رتبه آذربایجانی به استان اردبیل انجام گرفته است.
وی با تاکید بر اینکه در این سفر مذاکرات برای گسترش سطح روابط استان اردبیل و جمهوری آذربایجان انجام می شود افزود: در بعد ملی نیز با توجه به سفر دو هفته آتی رییس جمهوری آذربایجان به تهران بسیار مهم است و باید اسناد لازم برای امضا تهیه شود و به بررسی موضوعات جدید مورد علاقه دو رییس جمهور بپردازیم.
رییس ایرانی کمیسیون مشترک ایران و جمهوری آذربایجان خاطرنشان کرد:روسای جمهور دو کشور تصمیم گرفته اند که وابستگی به صادرات نفتی را کاهش دهند و اقتصاد دو کشور بر فعالیت های غیر نفتی متمرکز بشود.
دکتر واعظی با اعلام اینکه روابط ایران و آذربایجان در سطح راهبردی قرار دارد اظهار داشت: روسای جهموری دو کشور طی سه سال گذشته ۷ بار با یگدیگر دیدار داشته اند و در دیدار هشتم ما به دنبال این هستیم که نیازمندی های خود را از آذربایجان وارد کنیم و به صورت متقابل جمهوری آذربایجان نیز اولویت واردات خود را به کشور اما اختصاص بدهد.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات افزود: در این صورت است که زمینه اشتغال در دو کشور فراهم می شود و اگرشرکت های ایرانی و آذربایجانی در دو کشور یا کشور سوم فعالیت کنند باعث رونق اقتصاد کشورها می شوند.
رییس ایرانی کمیسیون مشترک ایران و آذربایجان با تاکید بر سفر چند روز گذشته رییس کل بانک مرکزی ایران به باکو گفت: با این سفر بسیاری از مسایل و مشکلات بانکی دو کشور حل شده است و در سفر رییس جمهوری آذربایجان به ایران نیز مسله ویزا برای سفر اتباع دو کشور به حل می شود .همچنین موضوع گردشگری و توریسم سلامت نیز مورد بررسی قرار می گیرد.
بنابراین گزارش همایش ظرفیت های بخش خصوصی دو کشور فردا در سرعین برگزار می شود.
telegram

در صورت تمایل می‌توانید در نوار جستجوی تلگرام @favanews را تایپ کرده و عضو کانال شوید

مطالب جذابی که ممکن است علاقه داشته باشید...

دیدگاه بگذارید

اولین دیدگاه را شما بنویسید.

آگاه سازی از
avatar

wpDiscuz