فناوری در بستر بنگاه و کسب و کار محقق می‌شود

مدیر منطقه ویژه علم وفناوری ربع رشیدی با تاکید بر ضرورت توسعه بنگاه‌ها و کسب و کارهای مبتنی بر فناوری در آذربایجان شرقی گفت: فناوری در بستر بنگاه و کسب و کار محقق می‌شود.
 
به گزارش فاوانیوز به نقل از ایسنا، علی جهانگیری در جمع خبرنگاران اظهار کرد: قانون شرکت‌های دانش بنیان در سال ۸۹ مورد تصویب قرار گرفت اما اجرایی شدن این قانون زمان بر بود و در نهایت نیمه دوم سال ۹۲ شاهد اجرایی شدن این قانون بودیم.
وی ادامه داد: دولت در این قانون سعی در تسریع فعالیت‌های شرکت های دانش بنیان دارد و به این منظور مشوق‌هایی نیز در این رابطه در نظر گرفته است.
نماینده تام الاختیار استاندار آذربایجان‌شرقی در حوزه فناوری ادامه داد: در حال حاضر تمامی شرکت‌های موجود و کسب و کارهای جدید در صورت احراز شرایط مورد نظر قانون شرکت‌های دانش بنیان می‌توانند از مزایای قانونی در نظر گرفته شده استفاده کنند.
جهانگیری، با اشاره به تاکید ویژه مقام معظم رهبری در بحث‌های اقتصاد مقاومتی و اقتصاد دانش بنیان گفت: با ابلاغ سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی از سوی مقام معظم رهبری در سال ۹۲ متوجه می‌شویم که شاه بیت اصلی اقتصاد دانش بنیان اقتصاد مقاومتی است و به همین منظور نیز تاکید ویژه‌ای در استان به این مسائل وجود دارد.
وی گفت: وقتی بحث از شرکت های دانش بنیان می شود هدف رسیدن به اقتصاد دانش بنیان است و ما باید تلاش کنیم تا سهم اقتصاد دانش بنیان را در تولید ناخالص داخلی افزایش دهیم.
مدیر منطقه ویژه علم وفناوری ربع رشیدی، در خصوص انتقادهای صورت گرفته به پروسه های اداری کسب عنوان دانش بنیان بودن یک شرکت گفت: این فعالیت به صورت متمرکز انجام می‌شود و قبول داریم که زمان بر است اما باید به این مهم نیز توجه کنیم که در بسیاری از موارد بررسی توان فنی و علمی یک شرکت فناور و دانش بنیان و ارزیابی آنها کار بسیار پیچیده‌ای است و این توان لزوما در استان وجود ندارد و باید افراد خبره و کاربلد این موضوع را مورد سنجش قرار دهند.
وی در پاسخ به سوالی در خصوص اینکه چرا دولت شرکت‌ها را مجبور به ورود به حیطه دانش بنیان بودن نمی‌کند، گفت: در حوزه اقتصاد و کسب و کار به هیچ عنوان بحث وادار کردن مطرح نیست دولت به هیچ عنوان کسی را وادار به انجام کاری نمی‌کند و این شرکت‌ها هستند که در صورت تمایل وارد این حوزه می‌شوند.
جهانگیری تاکید کرد: تولید محصول دانش بنیان نیازمند فرایند دانش بنیان است و برای رسیدن به این مهم باید فرهنگ، اجتماع و اقتصاد همه همراه و همسو با یکدیگر باشند.
وی در خصوص حمایت از شرکت های دانش بنیان در استان و مدیریت این شرکت ها گفت: در کل کشور معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری مسئولیت بررسی شرکت های دانش بنیان را بر عهده دارد ولی در استان زیر مجموعه خاصی در این خصوص تعریف نشده است و در استان ما شخص استاندار و مجموعه استانداری و سازمان‌های مرتبط سعی در همکاری و هم افزایی در این حوزه دارند و در خصوص حمایت ها نیز تاکید ما بر ادارات دولتی این بوده که در رفع نیازهای فناورانه خود شرکت‌های دانش بنیان را در اولویت قرار دهند.
telegram

در صورت تمایل می‌توانید در نوار جستجوی تلگرام @favanews را تایپ کرده و عضو کانال شوید

مطالب جذابی که ممکن است علاقه داشته باشید...

دیدگاه بگذارید

اولین دیدگاه را شما بنویسید.

آگاه سازی از
avatar

wpDiscuz