دانشگاه ها نباید نسبت به مشکلات کشور منفعلانه عمل کنند

2348049
معاون اول رئیس جمهور گفت: دانشگاه ها و مراکز پژوهشی نباید نسبت به مشکلات کشور منفعلانه عمل کنند. باید ببینند که کشور با چه مشکلاتی روبرو است و به توسعه کشور کمک کنند.
 
به گزارش فاوانیوز به نقل از مهر، به نقل از دانشگاه صنعتی امیرکبیر، دکتر اسحاق جهانگیری در آیین افتتاح برج فناوری و اتاق تمییز دانشگاه صنعتی امیر کبیر ضمن تبریک سالروز پیروزی انقلاب اسلامی از حضور چشمگیر و معنادار مردم و زمان شناسی آن ها در راهپیمایی ۲۲ بهمن قدردانی کرد.
وی با طرح این سوال که از دانشگاه چه انتظاری است، گفت: دانشگاه ها و مراکز پژوهشی نباید نسبت به مشکلات کشور منفعلانه عمل کنند. باید ببینند که کشور با چه مشکلاتی روبرو است. چرا که آن هایی که نقش پیشتاز، پیشبرنده و جلوتر از همه را دارد و باید راهکار ارائه دهد، دانشگاه ها هستند و می تواند به اقتدار جامعه و توسعه کشور کمک کنند.
معاون اول رئیس جمهوری یادآور شد: در برنامه بالادستی و در سند چشم انداز، چه نقشه جامع علمی کشور و چه در سیاست های اقتصاد مقاومتی، برای رسیدن و موفق شدن به توسعه پایدار و همه جانبه در کشور حتما نیازمند به حرکت درآوردن موتور محرک توسعه علم و فناوری هستیم.
جهانگیری ادامه داد: با پیگیری هایی که در سال های اخیر انجام شده است، ‌تولید علم تقریبا تبدیل به مطالبه عمومی شده و دانشگاه ها هم خوش درخشیدند. جایگاه علمی کشور در فضای بین المللی فضای مناسبی است ولی از جهت سابقه ایران، هنوز جای توسعه این کار وجود دارد.
وی اضافه کرد: رویکرد اصلی اقتصاد مقاومتی که دانش بنیان کردن اقتصاد است، باید سوال اصلی باشد و دانشگاه ها برای آن پاسخ تهیه کنند. البته دانشگاه صنعتی امیرکبیر توانسته در این زمینه خوب پاسخ تهیه کند و در این مسیر خوب پیش رفته است.
معاون اول رئیس جمهوری افزود: در کنار ایجاد شرکت های جدید دانش بنیان باید برای دانش بنیان کردن بنگاه های بزرگ فعلی نیز برنامه ریزی کنیم تا میزان بازدهی و بهره وری در صنایع بزرگ موجود افزایش پیدا کند.
جهانگیری ادامه داد: کاهش میزان برداشت در برخی میادین مشترک نفتی و گازی کشور، زنگ خطری است چرا که اگر به آن نپردازیم ممکن است بخش وسیعی از گاز کشور از دسترس ملت ایران خارج شود.
وی با بیان این که مشکلات زیست محیطی از دیگر چالش های مهم کشور است، گفت: دانشگاه ها باید به این زنگ خطرها توجه کنند و برای حل این مشکلات راهکار ارائه دهند.
معاون اول رئیس جمهوری ارتباط دانشگاه و صنعت را ضروری دانست و افزود: البته این موضوع سال هاست که مورد تاکید قرار می گیرد اما متاسفانه به چند رشته و صنعت منحصر شده است. باید به به گونه ای برنامه ریزی شود که در همه شاخه ها و رشته های صنعتی، این اتفاق مهم یعنی ارتباط دانشگاه و صنعت صورت بگیرد.
جهانگیری گفت: فارغ التحصیلان دانشگاهی باید پس از اتمام درس بتوانند به کارآفرین تبدیل شوند چرا که هیچ دولتی قادر نیست برای این تعداد فارغ التحصیل اشتغالزایی کند.
وی افزود: اگر دانشجویان پس از فارغ التحصیلی نتوانند کارآفرینی کنند، دغدغه اصلی آنها بعد از تحصیل، یافتن فرصت های شغلی خواهد شد.
معاون اول رئیس جمهوری به برنامه ریزی دولت برای اجرای اقتصاد مقاومتی و اولویت بندی برای دستگاه های مختلف اجرایی اشاره کرد و گفت: یکی از تکالیف وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در این اولویت بندی ها این است که در طول پنج سال برنامه ششم توسعه، پنج دانشگاه اصلی کشور بتوانند جزو ۱۰۰ دانشگاه برتر دنیا باشند.
جهانگیری به گزارش رییس دانشگاه صنعتی امیر کبیر و برنامه راهبردی این دانشگاه اشاره کرد و گفت: این گزارش ها نشان داد که این دانشگاه در تلاش است تا به سمت دانشگاه های نسل سوم پیش رود و هدف گذاری مسئولین دانشگاه این است که تا سال ۱۴۰۴ بتوانند جزو ۱۰۰ دانشگاه برتر جهان باشند.
وی به کمبود فضای دانشگاه اشاره کرد و گفت: کمبود فضا یکی از مشکلات دانشگاه های اصلی کشور است که البته دانشگاه صنعتی امیر کبیر نیز با توجه به تعداد دانشجو و فضایی که در اختیار دارد، به صورت جدی با این مشکل مواجه است. بنابراین باید وزارت علوم و سازمان برنامه و بودجه برای این موضوع راهکاری پیدا کنند.
وی با بیان این که متاسفانه وضعیت بودجه دولت مناسبت نیست، گفت: باید دنبال راه کارهایی باشیم که بودجه را از این وضعیت بیرون بیاوریم البته با همه این ها دولت تلاش دارد با استفاده از راهکارهای مختلف اعتبارات مورد نیاز دانشگاه ها را تامین کند.
جهانگیری ادامه داد: برخی مجامع بین المللی تسهیلاتی با نرخ سود پایین و دوره بازپرداخت طولانی مدت به دانشگاه ها ارائه می دهند و دانشگاه های ایران نیز می توانند با استفاده از این گونه راهکارها، کمبود اعتبارات مورد نیاز خود را جبران کند.
telegram

در صورت تمایل می‌توانید در نوار جستجوی تلگرام @favanews را تایپ کرده و عضو کانال شوید

مطالب جذابی که ممکن است علاقه داشته باشید...

دیدگاه بگذارید

اولین دیدگاه را شما بنویسید.

آگاه سازی از
avatar

wpDiscuz