ساخت نانوذرات با کاربردهای متنوع در پزشکی و زیست‌فناوری

محققان پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک موفق به ساخت انواع نانوذرات شدند که در فرمولاسیون مواد دارویی همچون آنتی‌بیوتیک‌ها، تثبیت آنزیم‌های صنعتی به منظور بهبود عملکرد آنها، تولید زیست سوخت و ساخت نانوکامپوزیت‌های جدید برای کشت و تمایز سلول‌های بنیادی و تشخیص و درمان بیماری‌ها کاربرد دارد.
 
به گزارش فاوانیوز به نقل از ایسنا، ایوب آرپنائی، مجری پروژه طراحی و ساخت نانوذرات مزومتخلخل سیلیکای عامل‌دار شده که آن را با پشتیبانی صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران به انجام رسانده، درباره این پروژه اظهار کرد: از حدود هشت سال پیش تحقیقات در زمینه نانوزیست فناوری در پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست فناوری آغاز شد که دشواری دسترسی به نانومواد یکی از عوامل انجام و شکل گیری این پروژه بود؛ در واقع، نانوذرات برای کاربردهای پزشکی و زیست‌فناوری موادی گران قیمت هستند و تولید و ساخت آنها در کشور از اهمیت بالایی برخوردار است.
وی ادامه داد: در حال حاضر با گذشت ۸ سال از تحقیقات در این زمینه، به دانش و مهارت لازم برای تولید انواع مختلفی از این نانومواد در مقیاس آزمایشگاهی دست پیدا کرده‌ایم. بخشی از بودجه لازم برای انجام این طرح توسط پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست فناوری و بخشی دیگر توسط صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران تامین شد. همچنین هم‌اکنون نیز تحقیقات گسترده‌ای در زمینه کاربرد این نانومواد در حوزه زیست فناوری و پزشکی در دستور کارمان قرار داده‌ایم.
عضو هیات علمی پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست فناوری با اشاره به کاربردهای متفاوت و متنوع نانوذرات تهیه شده، گفت: نانوفناوری زمینه‌ای از علم و فناوری است که در آن به تولید، تغییر یا اصلاح مواد یا سامانه‌هایی پرداخته می‌شود که در کل یا بخشی از آن دارای ابعاد نانومتری بوده و عملکرد و یا ویژگی‌های آن ماده یا سامانه وابسته به ابعاد نانومتری آن است. نانوفناوری دارای کاربردهای گسترده‌ای است. از جمله می‌توان به کاربرد نانوفناوری در پزشکی برای درمان و تشخیص بیماری‌ها، زیست‌فناوری، علوم زیستی، حذف آلاینده‌ها از محیط زیست و موارد متعدد دیگر اشاره کرد.
بر اساس اعلام روابط عمومی معاونت علمی‌وفناوری ریاست‌جمهوری، وی خاطرنشان کرد: انواع نانوذرات ساخته شده در این گروه تحقیقاتی در فرمولاسیون مواد دارویی همچون آنتی‌بیوتیک‌ها، تثبیت آنزیم‌های صنعتی به منظور بهبود عملکرد آنها، تولید زیست سوخت، ساخت نانوکامپوزیت‌های جدید برای کشت و تمایز سلول‌های بنیادی و تشخیص و درمان بیماری‌ها استفاده شده است. مهمترین ویژگی این نانوذرات تهیه شده، کیفیت بسیار بالای آنهاست که در صورت حمایت بیشتر، امکان صنعتی‌سازی تولید این نانومواد در کشور وجود دارد.
telegram

در صورت تمایل می‌توانید در نوار جستجوی تلگرام @favanews را تایپ کرده و عضو کانال شوید

مطالب جذابی که ممکن است علاقه داشته باشید...

دیدگاه بگذارید

اولین دیدگاه را شما بنویسید.

آگاه سازی از
avatar

wpDiscuz