رقابت کاوشگرهای دانشجویی در مسابقات ملی کن‌ست

پنجمین دوره مسابقات ملی کن‌ست با حمایت معاونت علمی‌وفناوری ریاست‌جمهوری، با نظارت مرکز ملی فضایی ایران از سوی پژوهشگاه هوافضا برگزار می‌شود.
 
به گزارش فاوانیوز به نقل از ایسنا، مسابقات ملی کن‌ست با هدف ایجاد زمینه‌ای برای رشد کیفی دانش و تجربه دانشجویان و علاقه‌مندان به فناوری هوافضا و علوم مرتبط با این رشته و شرکت در رقابتی هیجان‌انگیز و مطرح شدن ایده‌های نو، طراحی شده و بهمن ماه سال جاری برگزار می‌شود.
کن‌ست یک ماهواره‌ یا کاوشگر فضایی کوچک است که در ابعاد حدود یک قوطی، با جرم محدود و شرایطی مشابه یک پروژه فضایی، اما در مقیاس کوچکتر ساخته می شود. یک کن‌ست اغلب شامل تمام قسمت‌های اساسی یک ماهواره یا کاوشگر از جمله زیرسیستم‌های توان، مدیریت داده و فرمان، مخابرات، سازه و بازیابی است تا به کمک آنها بتواند مأموریت خود را به انجام برساند.
در این دوره از مسابقات دو مأموریت سنجشی- ارتباطی و علمی- اکتشافی تعیین ‌شده است. در مأموریت سنجشی- ارتباطی، کن‌ست‌ها باید علاوه بر اندازه‌گیری پارامترهای اصلی بررسی شرایط جوی شامل دما، فشار، موقعیت (طول و عرض جغرافیایی GPS””) و رطوبت، در مسیر فرود روی زمین اقدام به تصویربرداری کنند.
تصاویر باید به صورت آنی به زمین ارسال شود و یا بر روی حافظه ذخیره شده و پس از فرود بازیابی شوند. اطلاعات بدست آمده باید از نظر کیفیت به گونه‌ای باشد که در آن جزئیات سطح زمین رؤیت شود.
تحویل پارامترهای اندازه‌گیری‌شده، نمایش مناسب داده‌های دریافت‌شده به صورت آنی در ایستگاه زمینی، دقت مقادیر اندازه‌گیری شده، صحت ارتباط مخابراتی بین کن‌ست و ایستگاه زمینی، کیفیت و ابعاد تصویر، تعداد و نرخ فریم‌های تصویر (یا ویدیویی) ارسالی، صحت ذخیره‌سازی و بازیابی داده‌ها پس از عملیات و صحت ارتباط مخابراتی بین کن‌ست و ایستگاه زمینی از جمله پارامترهایی است که در مأموریت سنجشی- ارتباطی مورد ارزیابی قرار می‌گیرد.
در مأموریت علمی- اکتشافی، تیم‌ها اقدام به شبیه‌سازی مأموریت یک کاوشگر فضایی می‌کنند. تمام مراحل مأموریت کاوشگرهای فضایی شامل مراحل اوج‌دهی موجود زنده تا ارتفاع‌های زیرمداری و بازگرداندن آن به زمین است.
کن‌ست طراحی شده در این بخش دارای دو بخش پشتیبان و محموله (کپسول زیستی) است که در آن محموله در ارتفاع حدود ۱۰۰ متری از بخش پشتیبان جدا شده و پشتیبان و محموله به صورت جداگانه به کمک زیرسیستم بازیابی خود به زمین می‌نشینند؛ البته با در نظر گرفتن این مهم که محموله باید در نقطه‌ مشخص شده فرود بیاید.
محموله حامل یک تخم‌مرغ سالم است. این تخم‌مرغ در روز آزمون رهاسازی باید توسط تیم شرکت‌کننده به تیم داوری ارائه شده و مجدداً تحویل گرفته شود. حفظ سلامت تخم مرغ یکی از الزامات اصلی این مأموریت است. توجه شود که جرم تخم‌مرغ به عنوان بخشی از جرم کن‌ست مد نظر قرار می‌گیرد. محموله تنها شامل تخم‌مرغ است و به کمک چتر خودبازیابی خواهد شد. این چتر باید داخل محفظه بخش پشتیبان قرار گیرد.
تیم‌های برگزیده در اوایل اسفندماه معرفی خواهند شد.
telegram

در صورت تمایل می‌توانید در نوار جستجوی تلگرام @favanews را تایپ کرده و عضو کانال شوید

مطالب جذابی که ممکن است علاقه داشته باشید...

دیدگاه بگذارید

اولین دیدگاه را شما بنویسید.

آگاه سازی از
avatar

wpDiscuz