۱۰ حوزه ارائه خدمات الکترونیکی در مناطق روستایی و کمتر توسعه‌یافته

سند نقشه راه توسعه خدمات الکترونیکی در مناطق روستایی و کمتر توسعه‌یافته، مبنای اصلی ارائه خدمات در این مناطق در برنامه ششم است که در این سند خدمات الکترونیکی در ۱۰ حوزه اصلی تقسیم شده‌‌اند و در سال اول ۵ حوزه در اولویت است.

به گزارش فاوانیوز به نقل از فارس، سند نقشه راه توسعه خدمات الکترونیکی در مناطق روستایی و کمتر توسعه‌یافته در وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات تدوین کرده است.

همزمان با گسترش خدمات دسترسی به شبکه و توسعه خدمات الکترونیکی و محتوایی بر این بستر، گسترش خدمات در مناطق روستایی و کمتر توسعه یافته نیز در دستور کار قرار گرفته است.

این سند در راستای تحقق نظام‌نامه خدمات عمومی الزامی ارتباطات و فناوری اطلاعات (USO) تدوین شده تا بستری برای مشارکت فعالان بخش خصوصی و دولتی در ارائه خدمات به مناطق کمتر توسعه یافته فراهم کند.

وزارت ارتباطات با هماهنگی با سایر دستگاه‌های مرتبط، مسیر استقرار خدمات الکترونیکی را در قالب این نقشه راه برنامه‌ریزی کرده است.

این نقشه مبنای اصلی توسعه خدمات الکترونیکی در مناطق روستایی و کمتر توسعه‌یافته بر بستر شبکه پهن‌ باند ایجادشده در طول برنامه ششم توسعه خواهد بود.

در سند حاضر، خدمات الکترونیکی در حوزه‌های کشاورزی، آموزشی، بهداشت و سلامت، مالی و بانکی، گردشگری، تسهیلات عمومی، اشتغال و کارآفرینی، ثبتی، محیط‌ زیست و انتظامی و قضایی شناسایی شده و برای پیاده‌سازی خدمات هر حوزه برنامه‌ریزی شده است.

همچنین با توجه به فناوری‌های نوین که در آینده نزدیک بسیاری از کسب و کارها را متأثر خواهد کرد، در بخشی از این سند، فناوری نسل پنجم ارتباطات، رایانش ابری،‌ اینترنت اشیاء، جویشگر و داده‌های عظیم و ارتباط آنها با خدمات پیشنهادی دیده شده است.

در این سند، خدمات الکترونیکی در ۱۰ حوزه اصلی تقسیم شده‌اند.

همچنین بودجه لازم برای ارائه و توسعه خدمات در بازه ۵ ساله پیش‌بینی شده است. برنامه‌ریزی برای ارائه خدمات برای سال اول برای خدمات با اولویت در حوزه‌های کشاورزی، آموزش، بهداشت و سلامت، مالی و بانکی و تسهیلات عمومی است.

نقشه راه نیاز به بازنگری سالانه‌ای خواهد شد و درباره خدمات سایر حوزه‌ها در سال‌های بعد تصمیم‌گیری می‌شود.

telegram

در صورت تمایل می‌توانید در نوار جستجوی تلگرام @favanews را تایپ کرده و عضو کانال شوید

مطالب جذابی که ممکن است علاقه داشته باشید...

دیدگاه بگذارید

اولین دیدگاه را شما بنویسید.

آگاه سازی از
avatar

wpDiscuz