دستاوردهای مذاکره پستی واعظی/رایزنی برای حضور در شورای راهبری پست

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با حضور در اجلاس جهانی پست در استانبول ترکیه، برای عضویت در شورای راهبری اتحادیه جهانی پست، رایزنی کرد.

به گزارش فاوانیوز به نقل از مهر، اجلاس وزیران کشورهای عضو اتحادیه جهانی پست (UPU‌) به عنوان یکی از برنامه‌های اصلی بیست و ششمین کنگره جهانی پست، با حضور وزرای پست بیش از ۵۰ کشور جهان در استانبول ترکیه برگزار شد. براساس قوانین و مقررات اتحادیه جهانی پست، ترکیه به عنوان میزبان بیست و ششمین کنگره جهانی پست، تا سال ۲۰۲۰ میلادی ریاست شورای اداری آن را که نهاد اصلی UPU است، عهده دار خواهد شد.
در این کنگره که بیش از ۲۵۰۰ نماینده از ۱۹۲ کشور جهان حضور دارند بر شعار «توسعه پایدار، ارتباط شهروندان، کسب و کارها و قلمروها» تاکید شده و قرار است استراتژی جهانی پست برای دوره ۲۰۲۰- ۲۰۱۷ مشخص شود.
در اجلاس وزیران بیست و ششمین کنگره جهانی پست که تا هفتم اکتبر ادامه دارد، وزرای شرکت کننده درخصوص حمایت از توسعه از طریق دسترسی به خدمات پایه و خدمات پست مالی، تسهیل و رونق تجارت، استفاده بهینه از ظرفیت‌های پستی در اقتصاد دیجیتال نقطه نظرات کشور متبوع خود را تبیین کردند.
محمود واعظی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات کشورمان نیز در این اجلاس، برای عضویت ایران در شورای راهبری اتحادیه جهانی پست با کشورهای حاضر رایزنی کرد.
پیشنهاد پستی ایران پذیرفته شد
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، از تصویب پیشنهاد جمهوری اسلامی ایران در رابطه با پست و تجارت الکترونیک در این اجلاس خبر داد.
وی گفت: پست در سالهای اخیر همگرایی خوبی با پست الکترونیک و فناوری اطلاعات داشته است، بر همین اساس ایران پیشنهادی در این رابطه در اجلاس مطرح کرد که مورد تصویب کشورهای شرکت کننده قرار گرفت .
این اظهارات درحالی است که جزئیاتی از این پیشنهاد از سوی وزیر ارتباطات اعلام نشده است.
واعظی با بیان اینکه این اجلاس چهار سال یکبار برگزار می شود و در هر دوره دبیر کل، کمیته ها و شوراهای آن تغییر می کند، ادامه داد: تصمیم هایی که در این اجلاس گرفته می شود در تمام کشورها در طول چهار سال پس از تصویب مجالس کشورها باید اجرایی شود، در ایران نیز تصمیمات دوره قبل پس از تصویب در مجلس شورای اسلامی ،اجرایی شد.
در این مراسم ایران کاندیدای هیات اجرایی دبیرخانه و عضویت در شورای راهبری اتحادیه جهانی پست شد.
اتحادیه جهانی پست زمینه همکاریهای پستی کشورها را فراهم کند
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با ابراز امیدواری نسبت به نقش آفرینی اتحادیه جهانی پست به عنوان یکی از نهادهای تخصصی سازمان ملل در ایجاد روحیه تعامل و همکاری در زمینه ارائه سرویس های پستی، اظهار داشت: برای تحقق این هدف، با بهره گیری از رویکردهای نوآورانه و ابتکاری و همچنین استفاده از فناوری‌های پیشرفته توسط نیروی انسانی متعهد و کارآمد، می توان به بسیاری از موانع و محدودیت‌ها غلبه کرد.
واعظی با اشاره به سابقه ایران در زمینه ارتباطات گفت: کشور من افتخار دارد که تقریبا از ۲۵۰۰ سال پیش مهد سیستم پستی بوده که براساس زنجیره‌ای از ایستگاه‌هایی به نام چاپارخانه در فواصل بسیار طولانی، برای ارائه سریع خدمات و مقابله با تلاش مامورین بنا نهاده شده بود.
وی خاطر نشان کرد: هم اکنون نیز سیستم پستی در ایران، شبکه‌ای از دفاتر پستی حتی در دورافتاده ترین نقاط کشور است و ما در حال اجرای سیستم استاندارد سازی آدرس پستی(GNAF)  برای افزایش بهره‌وری هستیم.
واعظی رشد سریع تجارت الکترونیک به عنوان یک اکوسیستم مورد استفاده در ایران را یک چالش و در عین حال یک فرصت عنوان کرد و گفت: ما متعهد به آینده ای درخشان برای سیستم پستی ایران که در آن تجارت الکترونیک جایگاه ویژه و ممتازی دارد، هستیم و همه تلاش خود را برای تحقق آن به عمل می آوریم.
وزیر ارتباطات افزود: در حال حاضر، سیستم پستی در ایران جزیی لاینفک از سرویس‌های دولتی متعدد از جمله توزیع گذرنامه، گواهینامه رانندگی، اسناد و املاک، سرویس های مالی و سایر اسناد دولتی است.
رایزنی‌های اقتصادی واعظی در حاشیه اجلاس پست
واعظی در حاشیه بیست و ششمین کنگره اتحادیه جهانی پست در استانبول، دیدارهایی با مسئولان اقتصادی کشور ترکیه، دبیر کل اتحادیه جهانی پست و چند تن از وزرای کشورهای خارجی داشت.
وزیر ارتباطات در دیدار با بشار حسین دبیرکل اتحادیه جهانی پست، در زمینه همکاری ایران با این اتحادیه تاکید کرد.
در حاشیه دیدار واعظی با احمد اصلان وزیر حمل و نقل و ارتباطات ترکیه نیز، سند همکاری‌های مشترک پستی در زمینه تجارت الکترونیک میان دو کشور امضا شد.
وزیر ارتباطات و فناوری کشورمان با رامین قلی زاده وزیر ارتباطات و فناوری جمهوری آذربایجان نیز دیدار و گفتگو کرد و خواستار امضای سند جامع همکاریهای مشترک دو کشور در حوزه‌های ارتباطی و پستی شد.
در همین حال، واعظی با هدف رایزنی برای سرمایه گذاری فعالان اقتصادی ترکیه در ایران، با اردال باغچه بان رئیس اتاق صنایع استانبول دیدار و در خصوص همکاری‌های صنعتی و سرمایه گذاری‌های متقابل شرکت‌های ایرانی و ترکیه‌ای بحث و تبادل نظر کرد.
telegram

در صورت تمایل می‌توانید در نوار جستجوی تلگرام @favanews را تایپ کرده و عضو کانال شوید

مطالب جذابی که ممکن است علاقه داشته باشید...

دیدگاه بگذارید

اولین دیدگاه را شما بنویسید.

آگاه سازی از
avatar

wpDiscuz