توسعه شبکه‌های اجتماعی داخلی و گسترش فناورانه بازار کار

یک نمونه مهم از تأثیر شبکه‌های اجتماعی بر فضای منابع انسانی را می‌توان شبکه‌های اجتماعی کسب و کار محور دانست.


به گزارش فاوانیوز به نقل از تسنیم، امروزه شرکت‌های بزرگ حوزه فاوا بخصوص شرکت‌های متولی شبکه‌های اجتماعی محبوب نقش مهمی در بازار کار ایفا می‌کنند.
این نقش چه از لحاظ کشف و استخدام نیروی متخصص، توسعه توانمندی‌ها و آموزش نیروها، دریافت بازخورد و تعامل مستقیم با مشتریان، توسعه برند شرکت‌ها و… در حال افزایش بوده و فرصت مهمی را برای اقتصاد ایجاد می‌کند.
شرکت‌های بزرگ فعال در حوزه رسانه‌های اجتماعی در سال‌های اخیر توانسته‌اند تأثیر چشم‌گیری بر روی بازار کار کشور میزبان خود داشته باشند.
این شرکت‌ها با جذب نیروهای متخصص چه در سطح داخلی و چه در سطح بین‌المللی ضمن بهره‌مندی از توانمندی‌های این نیروها، بستری را برای رشد بازار کار به صورت عام در اختیار قرار می‌دهند زیرا بسیاری از این نیروها با کسب دانش لازم و برخورداری از تجربه با ارزش فعالیت در کنار سایر نخبگان حوزه فاوا و سایر حوزه‌های مرتبط، اقدام به راه‌اندازی کسب و کارهای نوین و فعالیت‌های کارآفرینی در کشور فعالیت خود می‌کنند و این تجارب به تدریج در سطح بازار کار آن کشور رسوخ می‌کند.
ایجاد چنین پتانسیل‌هایی از اولین اولویت‌های دولت جمهوری اسلامی ایران است تا به تدریج تمامی جامعه از فضای بالغ ایجاد شده در این راستا بهره‌مند گردند.
نگاه به همین امر است که باعث شده کشورهای فعال و پیشرو در حوزه فاوا از ایالات متحده آمریکا گرفته تا دانمارک و کشورهای آسیای شرقی به دنبال تغییر قوانین خود برای جذب ساده‌تر وسریع‌تر نیروهای متخصص از سایر کشورها باشند، امری که می‌تواند چالشی مهم برای بازار کار داخلی این کشورها تلقی شود.
جدول زیر نرخ پیش‌بینی شده رشد فرصت‌های شغلی در صنایع مختلف در مقایسه با صنعت فناوری اطلاعات را نشان می‌دهد.

شبکه‌های اجتماعی هم نقش مهمی در رشد فرصت‌های شغلی در حوزه فناوری اطلاعات بازی می‌کنند، هم بستری برای تسهیل و مدیریت سایر فرصت‌های ایجاد شده در صنایع گوناگون هستند.
یک نمونه مهم از تأثیر شبکه‌های اجتماعی را در فضای منابع انسانی می‌توان شبکه‌های اجتماعی کسب و کار محور دانست.
یکی از معتبرترین این شبکه‌ها در سطح بین‌المللی که تنها در نیمه اول سال ۲۰۱۵ بیش از یک میلیارد و ۳۵۰ میلیون دلار درآمد کسب کرده، توانسته است به عنوان مهم‌ترین ابزار کاریابی و ارتباطات حرفه‌ای در محیط اینترنت مطرح شود.
این شرکت با دید بلند مدت تبدیل شدن به بورس جهانی بازار کار اهدافی مانند تأثیر مستقیم بر نرخ بیکاری کشورهای مختلف، تسهیل فرآیند کاریابی هوشمند براساس سابقه و تاریخچه فعالیت اعضا، شفاف‌سازی مسیرهای کاری ممکن براساس توانمندی‌های اعضا و ارائه خدمات آموزشی مورد نیاز و توانمندسازی محققین و متولیان حوزه بازار کار با استفاده از حجم وسیع داده‌های ثبت شده در شبکه را در پیش گرفته است.
اضافه سازی امکانات جدید به این شبکه و شبکه‌های مشابه در سال‌های اخیر مانند دسترسی به منابع متعدد آموزش نیروی انسانی متخصص در راستای همین دید بلند مدت است.
با اینکه فعالیت در چنین شبکه‌ای برای نیروی متخصص کشور ما مجرای مهمی برای ارتباطات کاری بین‌المللی، به خصوص در شرایط پساتحریم به حساب می‌آید اما عدم حمایت از شبکه‌های مشابه داخلی به معنای از دست دادن حاکمیت ملی بر روی بازار کار داخلی در آینده نه چندان دور می‌تواند تلقی شود.
پر واضح است که کشورهایی با چنین بستر مهمی نه تنها تسلط بیشتری بر روی بازار کاری آینده دارند بلکه به همین دلیل قدرت تصمیم‌گیری و اعمال نفوذ بیشتری نیز از لحاظ اقتصادی در گستره فعالیت خود پیدا خواهند کرد.
با توجه به نکات مطرح شده وجود مراکز رسانه‌ای اجتماعی قدرتمند و بسترهای فعالیت اجتماعی برای بازار کار ایران ضروری به نظر می‌رسد که با پشتیبانی صحیح دولت پتانسیل رقابت بیشتر ارائه دهندگان خدمات اجتماعی بومی چه در سطح داخلی، منطقه‌ای یا بین‌المللی فراهم می‌شود.
telegram

در صورت تمایل می‌توانید در نوار جستجوی تلگرام @favanews را تایپ کرده و عضو کانال شوید

مطالب جذابی که ممکن است علاقه داشته باشید...

دیدگاه بگذارید

اولین دیدگاه را شما بنویسید.

آگاه سازی از
avatar

wpDiscuz