۷۰ میلیون سیم کارت در کشور داریم ولی نظارت نمی‌کنیم

وزیر ارتباطات با بیان این که ۷۰ میلیون سیم کارت در کشور داریم گفت: مبنای نظارتی نداریم و کلا سیاستی برای تحت نظر قرار دادن کاربران ارتباطی نداریم.


به گزارش فاوانیوز به نقل از تسنیم، محمود واعظی در همایش ملی حمایت از توسعه شبکه های اجتماعی بومی با بیان اینکه برخی فکر می کنند قرار است با توسعه شبکه های اجتماعی داخلی نظارت بر اطلاعات کاربران بیشتر شود در حالیکه این کار با حکم قضایی در شبکه های خارجی هم قابل انجام است، اظهار کرد: در حال حاضر ۶۰ ، ۷۰ میلیون سیم کارت تلفن همراه در کشور وجود دارد اما مبنای نظارتی نداریم و کلا سیاستی برای تحت نظر قرار دادن کاربران ارتباطی نداریم.
وزیر ارتباطات خاطر نشان کرد: نظارت بر کاربران تنها با حکم قانون صورت می گیرد. در کل مردم باید بدانند دستگاه های نظارتی چه در حوزه شبکه های اجتماعی داخلی و چه خارجی اگر نیاز باشد، نظارت می کنند.
واعظی با بیان اینکه در اسلام بومی سازی یک پدیده بوده تا با اندیشه و آداب سازگاری پیدا کند، گفت: شبکه های اجتماعی تهدید و فرصت را با هم آورده است و لذا مسئولان، رسانه ها و اندیشمندان باید برای تهدیدات آن راه حل پیدا کرده و بر زمینه فرصت های آن بیفزاید.
وی تصریح کرد: جامعه در حال حاضر با شبکه های اجتماعی وارداتی مواجه است و یکی دو تا هم نیست; اگر بگوییم تلگرام و اینستاگرام را فیلتر می کنیم، تمام می شود خیر اینگونه نیست.او افزود: هر چند تا شبکه را فیلتر کنیم ۱۰ برابر آن وجود دارد و سر بر می‌آورد. برای رونق شبکه های اجتماعی داخلی مردم باید متقاعد شوند که اگر از آنها استفاده کنند تمامی مزایای استفاده از شبکه‌های اجتماعی خارجی را خواهند داشت.
وزیر ارتباطات با اشاره به دسترسی آزاد به اطلاعات گفت: دسترسی به اطلاعات را نمی توانیم محدود کنیم و دنبال این هم نبودیم تا مردم از محتوای سالم و بین المللی استفاده نکنند.
او درباره تسهیلاتی که قرار است به شبکه های اجتماعی داخلی داده شود نیز عنوان کرد: شبکه های خارجی نمی‌توانند در حال حاضر تبلیغات داشته باشند یا کارهای دولت الکترونیکی را انجام دهند. این در حالی است که چینی‌ها بخش قابل توجهی از کارهای بانکداری الکترونیکی شان را از طریق وی چت (نرم افزار خودشان) انجام می دهند.
وی خاطر نشان کرد: یک سال و نیم پیش حمایت از دو شبکه اجتماعی داخلی را داشتیم که یکی از آنها وقتی به ۲۰۰ هزار مشترک فعال رسید و وقتی دیگری به یک و نیم میلیون رسید، سرویس شان از دسترس خارج شد که نباید این گونه باشد.
telegram

در صورت تمایل می‌توانید در نوار جستجوی تلگرام @favanews را تایپ کرده و عضو کانال شوید

مطالب جذابی که ممکن است علاقه داشته باشید...

دیدگاه بگذارید

اولین دیدگاه را شما بنویسید.

آگاه سازی از
avatar

wpDiscuz