گشایش پرونده‌های جدید در پلیس فتا

سرپرست اداره تشخیص جرائم سایبری پلیس فتا گفت: کاربران درشبکه‌های اجتماعی اقدام به انتشار اطلاعات خصوصی و شخصی خود کرده که مجرمان سایبری با استفاده از همین اطلاعات اقدام به کلاهبرداری می‌کنند.
به گزارش فاوانیوز به نقل از مهر، سرگرد  حمید کیانی  در تشریح این خبر اظهار داشت: پرونده‌های متفاوتی در این خصوص در پلیس فتا تشکیل شده است که به نوعی خود کاربران مقصر اصلی هستند و در پی منتشر کردن اطلاعات شخصی در دام مجرمان سایبری افتاده‌اند.
وی جمع آوری اطلاعات کاربران از طریق شبکه‌های اجتماعی و فضای سایبر را یکی از شیوه‌های مجرمان سایبری دانست و افزود: این مجرمان با جمع‌آوری این اطلاعات اهداف مجرمانه خود را پیش می‌برند؛ به عنوان مثال این افراد با ورود به یک کانال دانش آموزی در شبکه‌های اجتماعی و دیدن کارنامه برخی از اعضای گروه که برای دیگر اعضای گروه به اشتراک گذاشته بودند، از این کاربران کلاهبرداری کردند.
سرپرست اداره تشخیص جرائم سایبری پلیس فتا در تشریح این شگرد مجرمانه گفت: این افراد با تماس با کاربران و گذاشتن پیغام برای آنها در شبکه‌های اجتماعی از کاربران دعوت کردند در آزمون های علمی خاص شرکت کنند و برای شرکت باید ثبت نام کنند و مبلغی را به عنوان شهریه پرداخت کنند و بعد از جمع آوری شهریه دیگر پاسخگوی کاربران نبودند.
وی همچنین از دیگر شیوه‌های کلاهبرداری مجرمان که با توجه به اطلاعات جمع‌آوری شده از شبکه‌های اجتماعی و فضای سایبر صورت گرفته است، بیان کرد: در شیوه دیگری،  فرد با سوء استفاده از نام و عکس قربانی اقدام به ساخت اکانت‌های مختلف با نام قربانی نموده و به دنبال کلاهبرداری  است.
این مقام انتظامی افزود: برخی از مجرمان سودجو  پا را فراتر نهاده و با استفاده از تصاویر به دست آمده از قربانیان و احتمالاً دستکاری کردن آنها اقدام به تهدید و اخاذی از قربانی می‌کنند. متاسفانه قربانیان این حادثه، اقدام به همکاری با مجرمان کرده و مبالغی را بابت حق السکوت به آنها پرداخت می‌نمایند. هرچند در انتهای کار، فرد مجرم این تصاویر را در فضای مجازی منتشر کرده و با آبروی قربانی بازی می‌کند.
وی در توصیه به هموطنان عزیز تاکید کرد: هموطنان عزیز از انتشار مطالب و تصاویری که هیچ ضرورتی برای انتشار آنها وجود ندارد و یا اطلاعاتی که امکان سوءاستفاده از آنان وجود دارد، خودداری کنند.
سرپرست اداره تشخیص جرائم سایبری پلیس فتا ناجا در توصیه به کاربران خاطرنشان کرد: در صورت وقوع چنین اتفاقاتی، در اولین اقدام و همکاری با پلیس، همکاران بنده را مطلع کرده و در شناسایی مجرم ما را یاری کنید.
سرگرد کیانی در پایان گفت: پلیس فتا از کلیه کاربران می‌خواهد در صورت مواجهه با موارد مشکوک آن را از طریق سایت پلیس فتا به آدرسCyberpolice.ir بخش مرکز فوریت‌های سایبری، لینک ثبت گزارشات مردمی به پلیس فتا اعلام کنند.
telegram

در صورت تمایل می‌توانید در نوار جستجوی تلگرام @favanews را تایپ کرده و عضو کانال شوید

مطالب جذابی که ممکن است علاقه داشته باشید...

دیدگاه بگذارید

اولین دیدگاه را شما بنویسید.

آگاه سازی از
avatar

wpDiscuz