حداقل از زالوی ویتنامی‌ها درس بگیریم

مصطفی رادمرد – پر طرفدار ترین پیام‌رسان‌های دنیا طبق آمار سیمیلاروب، سلطه پیام‌رسان‌های فیس‌بوک بر جهان تلگرام فقط در ایران و ازبکستان محبوب است:
 


نمودار ارائه شده در مورد پرطرفدارترین پیام رسان‌ها، از طریق تحلیل داده‌های اندروید بدست آمده است. حتما مطلع هستید که اندروید دستگاه هوشمند شما تمام اطلاعات کاربری شما را جمع میکند. اینکه چه اپلیکیشنی رو از چه زمانی تا چه زمانی استفاده کردید. با استفاده از این اطلاعات، سیمیلار وب درآورده که در هر کشوری که اپلیکیشن‌های پیام رسانی به مدت چند دقیقه در روز، توسط کاربران استفاده شده اند. نکته قبلی این معنی را هم میدهد که آمار iOS لحاظ نشده است.
 
اما اگر پایین نمودار دقت کنید، احتمالا همه اسامی آشنا هستند بجز “زالو”. زالو پیام رسان کاملا بومی(از نظر فناوری) ویتنام است که ابتدا حدود سه سال پیش توسط شرکت VNG ویتنام عرضه شد. نسخه اول خیلی مورد توجه قرار نگرفت ولی این شرکت بهبودهای مداوم خوبی روی اپ داد و الان زالو بیش از ۵۰ میلیون کاربر دارد! در واقع میشود گفت ویتنام خلاف جهت بقیه کشورها، توانسته یک پیام رسان بومی داشته باشد که اصلا بدنبال گسترش بازار خودش در بیرون از ویتنام هم نبوده است. ولی توانسته بازار ویتنام را از چنگ غول هایی مثل واتس اپ، کاکائو، لاین و تلگرام حفظ کند.
 
زمان عرضه پیام رسان زالو قابل توجه است. یعنی یک شرکت خصوصی و کاربلد ویتنامی در همان بحبوحه کار که هنوز پیام رسان‌ها تازه پا به عرصه وجود گذاشته بودند، همزمان با دیگران نسخه بومی خود را عرضه کرد. اما توسعه آن را منوط به کمک دولت نکرد. بلکه با وجود بازخورد منفی اولیه، راه را ادامه داد تا بدینجا رسید. لازم نیست وضعیت خودمان را برای مقایسه ذکر کنم!
 
به هر ترتیب این گونه از تجریبات موفق کشورها که از سرویس‌های بومی در حوزه فضای سایبر بهره می برند، خود می تواند جواب محکمی باشد برای آن کسانی که می‌گویند: نه، نمی‌شود، نمی‌توانیم!
 
telegram

در صورت تمایل می‌توانید در نوار جستجوی تلگرام @favanews را تایپ کرده و عضو کانال شوید

مطالب جذابی که ممکن است علاقه داشته باشید...

دیدگاه بگذارید

2 دیدگاه ها در "حداقل از زالوی ویتنامی‌ها درس بگیریم"

آگاه سازی از
avatar

مرتب سازی بر اساس:   جدیدترین | قدیمی ترین | محبوب ترین
دانلود نرم افزار اندروید
مهمان

سلام ما اگر یه برنامه پیامرسان قوی تولید کنیم خودم اولی نصب می کنم

جعفر
مهمان
جعفر
2 سال 2 ماه قبل

موافقم

wpDiscuz