ضعف یادگیری، ارمغان جدید شبکه‌های اجتماعی

مطالعات محققان دانشگاه‌های کرنل و پکن نشان می‌دهد به اشتراک گذاری و ارسال مجدد مطالب دریافت شده در شبکه‌های اجتماعی، با عملکرد حافظه و فرآیند یادگیری تداخل دارد.
به گزارش مدیکال اگسپرس، در جهان دیجیتالی امروز که انتقال اطلاعات تنها به فشار سرانگشتان دست شما نیاز دارد، پیش از هر گونه تصمیم‌گیری در این زمینه تامل کنید.
 
مطالعه‌ای جدید نشان می‌دهد ارسال و به اشتراک‌گذاری مطالب دریافت شده که اصطلاحا در شبکه تلگرام فوروارد و در شبکه توییتر، توییت مجدد نام دارد، سبب فرآیندی به نام ‘اضافه بار شناختی’ می‌شود که با حافظه و یادگیری تداخل دارد.
به واقع، افراد در شبکه‌های اجتماعی عمدتا پیامی تولید نمی‌کنند، بلکه پیام‌های دریافتی از سوی دوستان خود را به اشتراک می‌گذارند، در حالی که این کار تبعات منفی دارد و می‌تواند موجب اختلال در سایر قابلیت‌ها و مهارت‌ها شود.
تحقیقات اخیر نشان می‌دهد تصمیم در مورد ارسال کردن و یا نکردن یک مطلب، سبب صرف منابع شناختی می‌شود و همین موضوع با فرآیند یادگیری و حافظه تداخل دارد.در این مطالعه از تعدادی از داوطلبان دانشجو خواسته شد که پس از دریافت مجموعه‌ای از پیام‌های توییتری، آنها را مطالعه کنند. گروهی از این داوطلبان دو گزینه ‘پست مجدد’ و ‘پیام بعدی’ را در اختیار داشتند، اما گروه دیگر پس از مطالعه تنها امکان استفاده از گزینه پیام بعدی را داشتند.
 
دو گروه سپس در یک آزمون درباره محتوای پیام ها شرکت کردند و نتیجه این بود: خطاهای گروهی که امکان ارسال مطالب را برای سایرین داشتند، دو برابر گروه دیگر بود و همچنین آنها اشتباه بیشتری در زمینه درک مفهوم داشتند. محققان صرف منابع شناختی برای انتخاب یا خودداری از انتخاب پیام‌ها و ارسال مجدد آنها را دلیل این امر می‌دانند.به گزارش فاوانیوز از ایرنا نتایج این تحقیقات در نشریه Computers in Human Behavior منتشر شده است.
 
telegram

در صورت تمایل می‌توانید در نوار جستجوی تلگرام @favanews را تایپ کرده و عضو کانال شوید

مطالب جذابی که ممکن است علاقه داشته باشید...

دیدگاه بگذارید

اولین دیدگاه را شما بنویسید.

آگاه سازی از
avatar

wpDiscuz