هشدار پلیس به روش‌های فریب مجازی کودکان

خانواده‌ها مراقب انتخاب هویت نوجوانان در شبکه‌های اجتماعی و بازی‌های آنلاین فضای سایبر باشند.
 
رئیس اداره پیشگیری از جرائم سایبری پلیس فتای ناجا با اشاره به افزایش بازی‌های آنلاین گفت: با توجه به افزایش بازی‌های آنلاین شاهد افزایش آسیب‌هایی هستیم که آینده کودکان و نوجوانان را تهدید می‌کند.
 
سرهنگ رضا آذردرخش تصریح کرد: عدم نظارت صحیح والدین بر فعالیت آنلاین کودکان و نوجوانان و همچنین نظارت بر فعالیت دوستان مجازی فرزندان خود باعث می‌شود آنها به راحتی در دام مجرمان سایبری بیفتند و به راحتی از آنها سوء استفاده شود.
وی افزود: بازی‌های آنلاین بهترین بستر برای مجرمان سایبری است که بتوانند کودکان و نوجوانان را قربانی امیال پلید و شوم خود کنند.
 
این مسئول با اشاره به دوران بلوغ و احساسات و غرور نوجوان، گفت: برخی از نوجوانان با توجه به محدودیت‌های مالی که دارند در این دوره به دنبال به دست آوردن منابع مالی برای مطرح کردن خود هستند، لذا دست به هر اقدامی می‌زنند و بستر فضای سایبر را بسیار مناسب برای کارهای خود می‌بینند.
رئیس اداره پیشگیری از جرائم سایبری پلیس فتا ناجا افزود: متاسفانه نوجوانان برای اخذ فالو و جلب محبوبیت و مطرح کردن خود در شبکه‌های اجتماعی و یا بازی‌های آنلاین اقدام به تغییر ظاهری هویت جنسیتی خود در فضای مجازی می‌کنند و با تهیه عکس جنس مخالف جنسیت حقیقی خود در شبکه‌های اجتماعی و یا بازی‌های گروهی آنلاین و… اقدام به فعالیت می‌کنند. فعالیتی که جنسیت حقیقی آنها نیست و ادامه این رفتار بر شخصیت روحی و روانی و رفتار آنها تاثیر می‌گذارد.
 
سرهنگ آذردرخش ادامه داد: به عنوان مثال در برخی شبکه‌های اجتماعی و به خصوص بازیهای کامپیوتری و آنلاین مثل کلش آف کلنز شاهد نوجوان پسری بوده‌ایم که برای جمع‌آوری الماس و راه یابی به مراحل بالاتر، خود را به دروغ مونث معرفی کرده و با فریب سایر کاربران در فضای مجازی با دروغ‌های متعدد نقش یک دختر را بازی می‌کند که این امر در آینده می‌تواند بحرانهای روحی و روانی برای این فرد ایجاد مشکل کند چرا که علی رغم باور عمومی «ناشناخته بودن در فضای مجازی» در حقیقت فضای سایبر فضای صفر و یک بوده و کلیه اقدامات و ردپای کاربران به صورت دیجیتال و مستند باقی می‌ماند.
 
این مسئول با اشاره به چت‌های اینگونه افراد در شبکه‌های اجتماعی با دیگر کاربران گفت: برخی کاربران با اهداف شوم و پلید از این کاربر تقاضای ارسال تصاویر غیراخلاقی و غیره داشتند تا الماس بازی یا شارژ اینترنت به وی ارسال کنند.
سرهنگ آذردرخش با اشاره به این دست ساده انگاری‌های نوجوانان در فضای سایبر به خانواده‌ها توصیه کرد: خانواده‌ها بایستی با هوشیاری بیشتری مراقب فعالیت آنلاین فرزندان خود باشند حتی اگر این فعالیت حضور در شبکه‌های اجتماعی یا بازی آنلاین یا آفلاین باشد. چرا که تهدیدات فضای سایبر علیه کودکان و نوجوانان بی‌شمار است.
 
به گزارش فاوانیوز از مهر، رئیس اداره پیشگیری از جرائم سایبری پلیس فتا ناجا با بیان اینکه غفلت از فرزندان در فضای سایبر می‌تواند مشکلات متعددی را برای فرزندان و خانواده ها فراهم آورد، گفت: ضرورت دارد که خانواده‌ها با افزایش دانش IT (فناوری اطلاعات) و سواد رسانه‌ای از ایجاد و عمیق‌تر شدن شکاف بین نسلی جلوگیری کنند.
وی شکاف نسلی عمیق بین والدین و فرزندان در خصوص فضای سایبر را چالشی دانست که می‌تواند آینده و سلامت فرزندان را به خطر اندازد.
 
سرهنگ آذردرخش در پایان با اشاره به آدرس سایت و ایمیل پلیس فتا آن را دریچه ارتباطی با شهروندان خواند و اظهار داشت : پلیس فتا از هموطنان درخواست می‌کند در صورت مواجهه با موارد مشکوک آن را از طریق سایت پلیس فتا به آدرس Cyberpolice.ir بخش ارتباطات مردمی گزارش کنند.
 
telegram

در صورت تمایل می‌توانید در نوار جستجوی تلگرام @favanews را تایپ کرده و عضو کانال شوید

مطالب جذابی که ممکن است علاقه داشته باشید...

دیدگاه بگذارید

اولین دیدگاه را شما بنویسید.

آگاه سازی از
avatar

wpDiscuz