چگونه هکرها را ناکام بگذاریم؟

درسال‌های نه چندان دور هر فردی برای کسب اطلاعات مورد نیاز خود سری به کتابخانه‌های مرکزی شهر خود می‌زد تا با دستیابی به منابعی مناسب درخصوص موضوع تحقیقش مطالب خود را کامل کند، شاید ساعت‌ها طول  می‌کشید تا به کتابخانه مرکزی برسد؛ ولی با ورود وسایل ارتباطی و فناوری اطلاعات مانند اینترنت با یک جستجوی ساده و عرض چند دقیقه می‌توان به راحتی به منابع مورد نیاز و مطالب دلخواه خود دست یافت. اما در کنار این راحتی  و آسایش ناهنجاری‌ها و معضلاتی نیز وجود دارد؛ دردسرهایی که با حضور هکرها و دلالان اینترنتی به اوج خود می رسند.
 

کلاهبرداری از جنس رایانه ای 

با ظهور وسایل ارتباطی و فناوری اطلاعات پای موجوداتی شگفت انگیز و اعجوبه‌ای به نام هکرها و دلالان اینترنتی نیز به میان آمد به طوری که اگر پای این موجودات نامرئی در اینترنت درمیان نباشد جای سوال است و نبود آنها ساعت‌ها ذهن هر مخاطب را به خود جلب می‌کنند.
این درحالی است که حتی برخی مواقع به جای اینکه اطلاعاتی به دست آوریم به هکرها اطلاعاتی را ترزیق می‌کنیم بدون آنکه متوجه انتقال داده‌های خود باشیم.
 

کلاهبرداری کلاسیک

سالیان سال است که جاعلان با ترفندهای خاص خود اقدام به جعل و کلاهبردای می‌کنند و با ورود وسایل ارتباطی و فناوری اطلاعات دامنه کلاهبرداری‌های آنها نیز گسترش یافته است ؛ به طوری که این روزها با استفاده از اینترنت اقدام به جعل رایانه‌ای و کلاهبرداری‌های رایانه‌ای و یا جاسوسی رایانه‌ای می‌کنند تا آنجایی که با توجه به نیاز خود ازابزارهای خاص رایانه‌ای استفاده می‌کنند.
این درحالی است که ماهیت جاعلان رایانه‌ای یا هکرها کمتر مشخص می‌شود و به صورت نامرئی و بدون آنکه مخاطب متوجه شود به راحتی اقدام به جعل و کلاهبرداری رایانه‌ای می کنند.
 

هرزه نگاری

هرزه نگاری روشی از کلاهبردای رایانه‌ای است که هکرها اقدام به اختلال در داده‌ها و سیستم‌های رایانه‌ای می‌کنند و در حقیقت جزء جرائم جدید محسوب می‌شود. در این بخش از کلاهبرداری رایانه‌ای هدف اصلی هکرها و کلاهبرداران رایانه‌ای دستیابی به اموال، امنیت، آسایش عمومی، اخلاق عمومی و حیثیت افراد است.
به طور کلی در حوزه فناوری اطلاعات این جرائم هک محسوب می‌شوند و اولین گام برای شروع یک جرم رایانه‌ای دسترسی غیر مجازی به داده‌ها است که از نمونه‌های این جرائم می‌توان به اختلال و خرابکاری، جاسوسی، ورود، تحصیل؛ حذف، درستکاری و… اشاره کرد.
 

لزوم تعیین قوانین ضربتی درجرائم رایانه‌ای

تنها راه مقابله با جرائم رایانه‌ای اعمال و تعیین قوانین ضربتی و برخورد قاطع است؛ به طوری که با ورود هر وسیله پیشرفته باید قوانین خاص و مرتبط با آن تعیین شود و برخورد قاطع تنها راه مقابله با جرائم رایانه‌ای است زیرا تنها با تعیین یک سری قوانین و ضوابط خاص می‌توان به طوری جدی از گسترش جرائم رایانه‌ای پیشگیری کرد؛ مانند تعیین آیین نامه رانندگی که با اعمال قانون تا حد زیادی از جرائم رانندگی پیشگیری شده است.
 

جرائم رایانه‌ای را بیشتر بشناسید

به گزارش الف سواستفاده از رایانه یا هرنوع رفتار غیر قانونی و غیر اخلاقی و غیر مجاز مربوط به ‍پردازش خودکار و انتقال داده‌ها جرم رایانه‌ای محسوب می‌شود و شامل کلاهبرداری اینترنتی و رایانه‌ای، جعل رایانه‌ای، ایجاد خسارت یا تغییر داده‌ها، دست یابی غیر مجاز به سیستم‌ها و خدمات رایانه‌ای و تکثیر غیر مجاز برنامه‌های رایانه‌ای است.
مهم‌ترین و عمده ترین تفاوت جرائم رایانه‌ای یا جرائم سنتی استفاده از وسایل پیشرفته رایانه‌ای و انجام جرم از راه ورود به صورت نامحسوس و انجام آن در کوتاهترین زمان ممکن است.
درحقیقت با پیشرفت تکنولوژی یک سری دغدغه‌ها و مشکلات خاص دارد زندگی ما می‌شود و برای مقابله با آن باید راهکارهای اساسی را به کار ببریم تا زندگی راحت و بدون دردسر داشته باشیم.
 
telegram

در صورت تمایل می‌توانید در نوار جستجوی تلگرام @favanews را تایپ کرده و عضو کانال شوید

مطالب جذابی که ممکن است علاقه داشته باشید...

دیدگاه بگذارید

اولین دیدگاه را شما بنویسید.

آگاه سازی از
avatar

wpDiscuz