رتبه خوب ایران در ثبت دامنه‌های اینترنتی

با آغاز ارائه خدمات شبکه اینترنتی از سال ۱۳۷۳ و با گذشت بیش از دو دهه از فعالیت‌های پژوهشگاه دانش‌های بنیادی و مرکز ثبت دامنه‌های اینترنتی، در حال حاضر ایران با بیش از ۷۶۰ هزار دامنه فعال اینترنتی جزو برترین کشورهای جهان از نظر رشد دامنه اینترنتی قرار دارد.
 
ایران در ابتدای دهه ۱۳۷۰ توسط مرکز تحقیقات فیزیک نظری و ریاضیات که از سال ۱۳۷۶ با ارتقا به پژوهشگاه به «پژوهشگاه دانش‌های بنیادی» تغییر نام داد، به شبکه جهانی اینترنت پیوست و در ۱۳ فروردین ماه ۱۳۷۳ با ثبت دامنه اینترنتی ملی ایران (ir.) توسط این مرکز که هنوز هم تنها نهاد ثبت اسامی قلمرو دامنه‌های اینترنتی در ایران است که به رسمیت شناخته می‌شود، ارائه خدمات شبکه اینترنت (ISP) در کشور آغاز شد.
 
ثبت دامنه ملی «ir.» یکی از اقدامات موثر در قلمرو اینترنت ایرانی محسوب می شود که توانست مشخصه‌ای تعیین شده برای هویت ایران در فضای اینترنت شکل دهد. دامنه اینترنتی (Internet domain) پسوندی است که در بخش‌های پایانی نشانی اینترنتی وب‌گاه‌ها می‌آید.
 
با گذشت بیش از دو دهه، اوایل سال ۱۳۹۴ تعداد دامنه‌های فعال ir ثبت شده به بیش از ۶۲۲ هزار دامنه رسید و با احتساب سایر دامنه‌های ثبت شده از جمله co.ir، ایران، ac.ir ،sch.ir ،id.ir ،gov.ir ،org.ir و net.ir، مجموعا حدود ۶۳۲ هزار دامنه اینترنتی در ایرنیک، مرکز ثبت دامنه‌های اینترنتی مرتبه‌اول کشوری ثبت شد.
 
سازمان دامنه‌های اروپا (CENTR) در حال حاضر ۵۳ عضو اصلی، ۹ عضو وابسته و ۱۲ عضو ناظر دارد و بیش از ۸۰ درصد همه دامنه‌های کشوری ثبت شده از سراسر جهان را شامل می‌شود. دامنه اینترنتی ir. در سال ۲۰۱۳ به عنوان برترین دامنه کشوری از نظر میزان رشد در بین کشورهای عضو این سازمان معرفی شد.
 
به گزارش فاوانیوز از ایسنا، با توجه به آخرین آمار منتشرشده در سال ۱۳۹۴ از سوی مرکز ثبت دامنه‌های اینترنتی پژوهشگاه دانش‌های بنیادی، ۷۶۳۷۹۵ دامنه توسط کاربران ایرانی ثبت شده است که در مقایسه با آمار ۶۳۲ هزار دامنه اینترنتی در فروردین ماه، افزایش بیش از ۱۳۰ هزار دامنه از ابتدای سال را نشان می‌دهد.
 
این آمار همچنین نشان می‌دهد پسوند «ir.» با تعداد دامنه ثبت‌شده ۷۵۴۹۰۶، همچنان در صدر ثبت دامنه‌های فعال اینترنتی است.
 
پس از آن به ترتیب پسوندهای «co.ir» با ۳۷۱۰، «ایران» با ۲۲۷۴، «ac.ir» با ۱۵۱۹، «id.ir» با ۳۹۶، «sch.ir» با ۳۴۸، «org.ir» با ۳۱۲، «gov.ir» با ۲۸۸، و «net.ir» با ۴۲ دامنه، سایر دامنه‌های اینترنتی ثبت‌شده و فعال در کشور هستند.
 
در حال حاضر ایران از نظر تعداد دامنه اینترنتی فعال کشوری، بزرگترین کشور در منطقه است و از کشورهایی نظیر سنگاپور، مالزی، هنگ‌کنگ، ترکیه، اسلواکی، یونان و فنلاند هم پیشی گرفته و با رشد ۴۵ درصدی در سال، در رتبه‌های نخست فهرست کشورهای برتر جهان از نظر رشد دامنه اینترنتی قرار دارد.
 
telegram

در صورت تمایل می‌توانید در نوار جستجوی تلگرام @favanews را تایپ کرده و عضو کانال شوید

مطالب جذابی که ممکن است علاقه داشته باشید...

دیدگاه بگذارید

اولین دیدگاه را شما بنویسید.

آگاه سازی از
avatar

wpDiscuz