گسترش همکاری های گمرکی و بازرگانی در دیدار دکتر واعظی با معاون وزیر کشاورزی فدراسیون روسیه

لوین معاون وزیر کشاورزی فدراسیون روسیه در دیدار با وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات خواستار افزایش همکاری‌های گمرکی و تسهیل در همکاری‌های بازرگانی بین دو کشور شد.
به گزارش فاوانیوز، عصر دیروز لوین معاون وزیر کشاورزی فدراسیون روسیه در رأس هیاتی از نهادهای مختلف روسیه در دیدار با دکتر محمود واعظی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات که جهت گسترش همکاری‌های دو جانبه به ایران سفر کرده است گزارشی از آخرین وضعیت روابط دوکشور در زمینه مبادلات کشاورزی، دامی و اقلام مربوطه و همچنین وضعیت بازرگانی و گمرکی را ارائه داد.
 
معاون وزیر کشاورزی روسیه با بیان اینکه امروز به مرحله اجرای توافقات بین دو کشور رسیده‌ایم اظهار داشت: با توجه به اینکه کالاهای مورد نیاز را مورد بررسی قرار دادیم به این نتیجه رسیدیم که با ایجاد کریدور سبز، مبادلات بازرگانی با کشور ایران را تسهیل ببخشیم.
وی همچنین با اشاره به امضای سه سند همکاری با سازمان گمرکات جمهوری اسلامی ایران  افزود: در حال حاضر نماینده سایر دستگاه‌های روسی با همتایان خود به مذاکره پرداخته‌اند تا بتوانیم هرچه سریع‌تر این کریدور را راه اندازی کنیم.
 
معاون وزیر کشاورزی روسیه ادامه داد: به منظور توسعه روابط تجاری فی مابین ضرورت تجمیع شرکت‌های بخش خصوصی ایرانی با یکدیگر می‌تواند در کاهش فرآیند در صادرات موثر باشد.
لوین با بیان اینکه کریدور سبز بر اساس اعتماد طرفین ایجاد می‌شود گفت: ما خواستار تبادل اطلاعات بین گمرک دو کشور هستیم تا با کاهش هزینه‌ها و زمان تردد تأخیر در ترخیص کالاها از بین برود.
در ادامه این نشست دکتر واعظی با اشاره به تلاش طرف ایرانی برای گسترش ابعاد روابط با کشور روسیه بیان کرد: استقرار سامانه مشترک گمرکی و الکترونیکی شدن آن و تبادل اطلاعات می‌تواند کمک موثری در امر صادرات و تجارت بین دو کشور باشد.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات خاطرنشان کرد: با ایجاد کریدور سبز سرعت گسترش روابط تجاری و بازرگانی دو کشور افزایش پیدا می‌کند و در زمینه این همکاری به سایر اقلام صادراتی نیز کمک خواهد می‌کند.
وی همچنین با ضرورت تنوع بخشی به حمل و نقل بین دو کشور از طریق دریایی، هوایی و جاده‌ای خاطرنشان کرد: در سفر اخیر رئیس جمهور روسیه به جمهوری اسلامی ایران بر همکاری‌ها مشترک استان‌ها همجوار دو کشور تأکید شد و موضوع تجارت بین این استان‌ها از محوری‌ترین موضوع همکاری‌ها در نظر گرفته شد.
 
دکتر واعظی افزود: اتصال خطوط راه آهن دو کشور با تکمیل پروژه خط آهن آستارای ایران و آذربایجان می‌تواند نقش تعیین کننده‌ای در امر تجارت بین ایران و روسیه داشته باشد.
طرف روسی در این دیدار ابراز تمایل کشورش برای استفاده از خاک جمهوری اسلامی ایران را برا ترانزیت کالاهای خود از طریق خلیج فارس را اعلام کرد.
دکتر واعظی نیز در پایان ابراز امیدواری کرد و گفت: دیدارهای مقامات دو کشور در جهت پیگیری موضوعات با توجه به اراده مقامات دو کشور در آینده به صورت منظم شکل خواهد گرفت.
 
 
telegram

در صورت تمایل می‌توانید در نوار جستجوی تلگرام @favanews را تایپ کرده و عضو کانال شوید

مطالب جذابی که ممکن است علاقه داشته باشید...

دیدگاه بگذارید

اولین دیدگاه را شما بنویسید.

آگاه سازی از
avatar

wpDiscuz