رشد دو و نیم برابری فاوا از اقتصاد ملی در طول برنامه ششم توسعه

به گزارش فاوانیوز و به نقل از روابط عمومی و امور بین الملل سازمان فناوری اطلاعات ایران،  مهندس نصر الله جهانگرد در مراسم افتتاح مرکز توانمندسازی و تسهیل گری کسب و کارهای نوپای فاوا اظهار داشت: میزان توسعه محتوا ، خدمات وکاربران هر یک از خدمات در سال‌های اخیر سالانه بیش از دو برابر رشد را تجربه کرده است.

وی گفت: با اتحاد و همدلی که فعالان بخش فاوای کشور داشته‌اند، می‌توانیم توسعه هرچه بیشتر این بخش را رقم زده و  باعث رشد و سربلندی کشور شویم.

وی با تاکید بر تاثیرات  مستقیم و غیر فناوری اطلاعات و ارتباطات در توسعه مشاغل کشور گفت: در جهان به طور متوسط ۱۳ هزار نوع شغل وجود دارد که این رقم در ایران تنها سه هزار نوع شغل بوده که ما امیدواریم با توسعه بخش فاوا به ارتقا انواع شغل های موجود در کشور کمک کنیم.

وی ادامه داد:  با ارتقا زیر ساخت‌های ارتباطی ، اطلاعاتی و رگولاتوری و همچنین تکمیل زنجیره تجاری سازی کسب و کار های نو پا می توان تاثیر ICT  را در رونق کسب و کار ها و ایجاد مشاغل جدید سبب شد.

رییس سازمان فناوری اطلاعات ایران ایجاد مرکز توانمندسازی و تسهیل گری کسب و کارهای نوپای فاوا را در راستای اهداف سازمان در  حمایت از سرمایه‌گذاری بخش خصوصی فناوری اطلاعات عنوان کرد و گفت: پاسخگویی به نیاز اعضای زنجیره ارزش اکوسیستم استارت‌آپ‌های فاوا و الگو قرار دادن آن به عنوان مدلی کاربردی و قابل الگو برداری را از طریق یک مدل توسعه پذیر و تکرار پذیر دنبال می کنیم .

 وی ادامه داد: ایجاد این مرکز همگرایی و هاهنگی برنامه اصل وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در توسعه همزمان شبکه ملی اطلاعات با توسعه خدمات و محتوا و نرم افزار را تضمین می‌کند.

جهانگرد با بیان این که از ابتدای دولت یازدهم میزان سهم ترافیک داخل از ده درصد به ۴۰ درصد رسیده است گفت:  ایجاد کسب و کارهایی که در حوزه خدمات و محتوا یا ظرفیت های بومی در خدمت تقاضای داخلی کشور ایجاد و توسعه یافته‌اند که در راستای  عینیت بخشیدن به سیاست‌های اقتصاد مقاومتی بوده است.

وی گفت:  مرکز توانمندسازی و تسهیل گری کسب و کارهای نوپای فاوا برای همزایی و هماهنگی زنجیره نوآوری های فناوری اطلاعات ایجاد شده است تا زیست بوم فعالین و ذی نفعان کسب و کارهای نوپا ی ICT و کاربرد فاوا در همه عرصه‌های کشور را ارتقای کمی و کیفی دهد.

وی تاکید کرد: ایجاد ارتباطات پایدار و مستحکم بین ذی نفعان حاصل فعالیت‌های مرکز خواهد بود.

معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در ادامه با اشاره به ارتقا  حداقل سه برابری پهنای باند بین الملل و ارتقا  پهنای باند داخلی به ۴ هزار گیگابایت بر ثانیه تا پایان سال گفت: با فراهم نمودن زیر ساخت‌های اطلاعاتی و مرکز داده ارزان توانستیم  خدمات میزبانی داده رایگان برای کسب و کار های نوپا فراهم سازیم.

جهانگرد تغییر راهبردی مدل کسب و کار مراکز داده به نفع ایجاد کنندگان ترافیک را از جمله اقدامات مثبت در حمایت از استارت‌آپ‌ها دانست و افزود: وزارت ارتباطات در دولت یازدهم با هدف حمایت از دانش آموختگان و فعالان بخش خصوصی فعال در این حوزه در یک مدل رقابتی و سالم منابع در اختیار خود را بر حسب تقاضای شرکت ها وبرای توسعه بازار در اختیار این بخش قرار داد.

وی تاکید کرد: روند رشد کسب و کارهای نو پا به گونه‌ای است که در سال جاری شاهد  رشد دو برابری استارت‌آپ‌ها بوده‌ایم که با حمایت بیشتر می‌توان امید داشت فهرست کسب و کارهای کوچک  گسترده ومتنوع‌تر شود.

جهانگرد در پایان خاطر نشان کرد: به دنبال پاسخگویی به نیاز اعضای زنجیره‌ی ارزش زیست بوم کسب و کارهای نوپای فاوا در کشور هستیم .

telegram

در صورت تمایل می‌توانید در نوار جستجوی تلگرام @favanews را تایپ کرده و عضو کانال شوید

مطالب جذابی که ممکن است علاقه داشته باشید...

دیدگاه بگذارید

اولین دیدگاه را شما بنویسید.

آگاه سازی از
avatar

wpDiscuz