فضای مجازی یک پدیده مهم و تاثیر گذار است

محمود واعظی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، طی سخنانی در جلسه تخصصی مرکز الگوی اسلامی – ایرانی پیشرفت، فناوری اطلاعات به ویژه فضای مجازی را یک پدیده مهم و اثرگذار در دنیا دانست و گفت: ما باید این فناوری را در تمام برنامه هایمان لحاظ کنیم.
در پنجمین جلسه از گفت و گوهای راهبردی مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت، واعظی با اشاره به سند چشم انداز ۲۰ ساله بیان کرد: اگر بتوانیم هدف گذاری درستی انجام دهیم و به عقاید و ارزش های دینی و توانمندی های بومی مان پایبند باشیم این پروژه جواب خواهد داد.
وی ادامه داد: فناوری و اطلاعات در دنیای امروز تحولاتی ایجاد کرده است که نمی توانیم آنها را نادیده بگیریم، چراکه انقلابی که در عرصه فناوری اطلاعات و ارتباطات به وجود آمده، بر روی عرصه های دیگر هم تاثیر گذاشته است.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات همچنین با اشاره به اینکه امروز بسیاری از حوزه های مختلف تحت تاثیر این فناوری هستند، افزود:اگر در گذشته کشاورزی و صنعت به تنهایی در جوامع نقش آفرینی می کردند، امروز ICT با غالب شدن بر عرصه های معیشتی کشورها، زیرساخت هایی برای بهبود این روش ها نیز فراهم کرده است.
وی با تاکید بر اینکه ما در دهه گذشته با پدیده ای به اسم فضای مجازی مواجه شده ایم که به نوعی امتداد فضای واقعی محسوب می شود، اظهار کرد: در دنیای امروز هر آنچه که در دنیای واقعی تاثیرگذار است در دنیای مجازی هم تاثیر گذار است.
واعظی در ادامه گفت: ما نباید با این پدیده همچون اجدادمان برخورد کنیم. در گذشته سعی بر این بود که با پدیده جدیدی که در دنیا رایج بوده و وارد کشور می شده مقابله کنیم و چون توان این ایستادگی را نداشتیم مجبور می شدیم تا منفعلانه در مقابل آن تسلیم شویم.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، با اشاره به توجه ویژه مقام معظم رهبری به موضوع فضای مجازی، گفت:حدود چهار سال پیش مقام معظم رهبری با تشکیل جلسات متعدد کارشناسی و بحث در این مورد تصمیم گرفتند تا شورایی تحت عنوان «شورای عالی فضای مجازی » برای رصد این فضا و همچنین تصمیم گیری در این حوزه تشکیل بدهند.
وی افزود: مقام معظم رهبری معتقد هستند که نظام باید همان گونه که توجه، عنایت و سرمایه گذاری ویژه ای در طول ۱۳ سال گذشته به مساله هسته ای داشته است، به مساله فناوری اطلاعات نیز داشته باشد و این امر باید در تمام برنامه ریزی های کشور لحاظ گردد.
واعظی افزود: استراتژی کشورهای سلطه گر عوض شده است. اگر تا دیروز از امکانات نظامی برای تسلط بر کشورها استفاده می کردند، امروز با فناوری و شبکه های مجازی این کار را انجام می دهند.
وی با بیان اینکه به گفته مقام معظم رهبری این ابزار تنها در دست دشمنان نیست، ادامه داد: ما هم این ابزار را در اختیار داریم و از آنجایی که ما کشوری هستیم با سابقه فرهنگی بسیار خوب و در حوزه سیاست در دنیا حرف برای زدن داریم، میتوانیم از این ابزار به خوبی استفاده کنیم تا قدرت نرم ما باشد.
واعظی با تاکید بر اینکه اگر قرار است با مشکلات موجود مقابله کنیم، ناچار هستیم از این تکنولوژی استفاده کنیم،گفت: من معتقد هستم که قدرت نرم ایران بالا است و ما می توانیم تاثیر گذار باشیم.
واعظی ادامه داد: متاسفانه در گذشته به این حوزه توجه نشده و نیازی هم به توسعه و تمرکز بر روی آن احساس نمی شده است. ولی نگاه این دولت به مساله فناوری زیربنایی است و خوشبختانه از طرف رهبری و مجلس هم حمایت می شود.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در ادامه سخنانش با بیان اینکه باید از فرصت ها برای توانمندسازی جامعه استفاده کرد و تهدیدها را به حداقل رساند، اظهار کرد: فضای مجازی پیامد های مثبت و منفی دارد که هم فرصت و هم تهدید محسوب می شوند.
وی با بیان اینکه باید برای کاربران فرهنگ سازی شود،افزود:یکی از مشکلات ما و برخی کشور های دیگر این است که ابزار وارد جامعه می شود درحالی که هنوز فرهنگ سازی صورت نگرفته است.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: فرهنگ سازی وظیفه همه نهادها محسوب می شود. برای مثال آموزش و پرورش، رسانه ها و مساجد باید هم زمان بر روی این مساله کار کنند.
وی در پایان با اشاره به موضوع توافق هسته ای و نتایج حاصل از آن، گفت: من به عنوان کسی که عمرم را در سیاست خارجی گذاشته ام، به نتیجه حاصل از توافق هسته ای افتخار می کنم و معتقدم ملت و نظام ما باید به داشتن این افراد افتخار کنند
telegram

در صورت تمایل می‌توانید در نوار جستجوی تلگرام @favanews را تایپ کرده و عضو کانال شوید

مطالب جذابی که ممکن است علاقه داشته باشید...

دیدگاه بگذارید

اولین دیدگاه را شما بنویسید.

آگاه سازی از
avatar

wpDiscuz