تغییر تعرفه‌های مخابراتی به سود کیست؟

با تغییر ساختار تعرفه‌گذاری از پالس محوری به دقیقه‌ای، تعرفه‌های تلفن ثابت در سه سطح مکالمات ثابت به ثابت داخل استانی، مکالمات ثابت به ثابت بین استانی و مکالمات تلفن ثابت به تلفن همراه تعیین شده است.

فناوران- در روزهای گذشته و در همین صفحه پیرامون تغییر تعرفه‌های مکالمات تلفن ثابت و همراه نوشتیم. موضوعی که اکنون محل بحث بسیاری از رسانه‌ها و کاربران قرار گرفته است. این در حالیست که مدیران مخابراتی و وزارت ارتباطات ضمن دفاع از تغییر روش محاسبه نرخ مکالمات تلفنی، اصرار دارند که این تغییرات به نفع مشترکان تمام می‌شود، موضوعی که به هر حال دیر یا زود روی قبوض دریافتی مشترکان مشخص و به قضاوت گذاشته خواهد شد.از سوی آنچه که درتعرفه‌های اعلام شده نمایان است افزایش تعرفه مکالمات در بخش تلفن همراه است. از سویی دیگر نیز در بخش تعرفه تلفن ثابت تغییری در تعرفه‌ها رخ داده است. این تغییر هم در نوع شیوه محاسبه لحاظ شده و هم در نرخ تعرفه. تا پیش از این مکالمات تلفن ثابت بر پایه پالس محاسبه می‌شد و به این ترتیب کاربر چه یک دقیقه مکالمه انجام می‌داد و چه دو دقیقه مجبور به پرداخت تعرفه یک پالس بود اما اکنون بر اساس دقیقه هزینه مکالمات خود را پرداخت می‌کنند.هر چند که به نظر می‌رسد تعرفه مکالمات بین شهری نیز اندکی افزوده شده است اما از سوی دیگر تعرفه مکالمات برون شهری با توجه به بعد مسافت شهرها کاهش یافته است. نکته‌ای که در این بین مبهم باقی می‌ماند آنست که چند درصد از درآمد مخابرات از مکالمات درون شهری و چند درصد از درآمد از مکالمات برون شهری بوده است؟‌ به بیانی دیگر چند درصد از حجم مکالمات کل کشور درون شهری و چند درصد برون شهری است؟‌

اجرای تعرفه‌های جدید از ۲۵ فروردین

با این حال معاون شرکت مخابرات ایران از ازسرگیری اجرای طرح یکسان سازی کدهای مخابراتی استانهای کشور از ۲۵ فروردین ماه جاری خبر داد و گفت: با اجرای این طرح، نرخ تماس از شهرهای مختلف در داخل هر استان بر مبنای یک تعرفه واحد محاسبه می‌شود.

تغییر تعرفه‌ها به نفع مشترکان

در همین رابطه علی سپهری راد معاون شرکت مخابرات ایران در گفتگو با مهر، از شروع مجدد اجرای طرح همسان سازی کدهای مخابراتی شهرستانها خبر داد و اظهار داشت: تمهیدات فنی لازم برای اجرای این طرح در استانهای باقیمانده در دست انجام است و از ۲۵ فروردین به مرور این طرح در کل کشور پیاده سازی می‌شود و تمامی‌کدهای شهری و شهرستانها به کد استانها تغییر پیدا کرده و تلفن‌های استانها ۸ رقمی‌می‌شوند که این به نفع مشترکان خواهد بود چرا که می‌توانند بدون گرفتن کد درون استانی، با تلفنهای داخل استان تماس برقرار کنند.

احتمال کاهش درآمد مخابرات؟

معاون شرکت مخابرات ایران خاطرنشان کرد: با اجرای طرح هم کدی مخابرات، امکان کاهش درآمد مخابرات وجود دارد که در مصوبه کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات با فرض ثابت نگهداشتن درآمد مخابرات، امکان اجرای طرح آبونمان پلکانی دیده شده است که کاهش درآمد مخابرات از این طریق جبران شود.

وی گفت: این طرح به ترتیب برنامه ریزی مدنظر مخابرات در استانهای مختلف اجرایی می‌شود که به زودی زمان و نحوه اجرای آن از سوی مخابرات اطلاع رسانی می‌شود.

telegram

در صورت تمایل می‌توانید در نوار جستجوی تلگرام @favanews را تایپ کرده و عضو کانال شوید

مطالب جذابی که ممکن است علاقه داشته باشید...

دیدگاه بگذارید

اولین دیدگاه را شما بنویسید.

آگاه سازی از
avatar

wpDiscuz