سرعت اینترنت با دستور بالا نمی رود/ پیشنهاد رفع فیلتر چند سایت به کمیته تعیین مصادیق

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در سومین حضور برخط خود در شبکه های اجتماعی داخلی ضمن ارائه مختصری از اقداماتش در وزارتخانه به سئوالات کاربران پاسخ داد.فاوا نیوز :وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در سومین حضور برخط خود در شبکه های اجتماعی داخلی ضمن ارائه مختصری از اقداماتش در وزارتخانه به سئوالات کاربران پاسخ داد.
به گزارش فاوانیوز، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در سومین حضور برخط خود در شبکه های اجتماعی داخلی ضمن ارائه مختصری از اقداماتش در وزارتخانه به سئوالات کاربران پاسخ داد.
وی با اشاره به برگزاری جلساتی با سازمان برنامه و بودجه و مجلس برای بودجه وزارت ارتباطات، تاکید کرد:« امیدواریم بتوانیم بودجه ای بگیریم تا بخشی از مشکلات مردم را بتوانیم برطرف کنیم.»
دکتر محمود واعظی در ادامه تشریح اقداماتش در دو هفته اخیر به تشکیل شورای عالی فضای مجازی اشاره کرد و گفت:« در شورای عالی فضای مجازی که بالاترین شورا در کشور در ارتباط با فناوری اطلاعات است؛ شبکه ملی اطلاعات به تصویب رسیده است که سران سه قوه عضو این شورا هستند و این شورا به ریاست رییس جمهور تشکیل می شود.»
وی افزود:« تصمیم بر این شد زیربنای شبکه ملی اطلاعات و اجرای آن توسط وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات با قوت انجام شود.»
واعظی با اشاره به تشکیل مجدد شورای عالی فناوری اطلاعات گفت:« این شورا برای سال ها تعطیل شده بود. بنابر حکم رئیس جمهور مهندس نصرالله جهانگرد به عنوان دبیر شورای عالی فناوری اطلاعات منصوب شد و نخستین جلسه شورا در دولت جدید روز سه شنبه گذشته به ریاست مهندس نصرالله جهانگرد تشکیل شد.»
وی با بیان اینکه جلسات متعددی برای کاهش تعرفه اینترنت کاربران انجام شده است ضمن ابراز امیدواری از به نتیجه رسیدن این جلسات؛ تاکید کرد:« برای کاهش پرداخت های مردمی که از اینترنت استفاده می کنند مصمم هستم.»
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در ادامه درباره کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و ترکیه که مسئولیت آن با وی است؛ از حضور رجب اردوغان، نخست وزیر ترکیه در نیمه اول بهمن ماه سال جاری در ایران خبرداد و گفت:« این کمیسیون بعد از دوسال برگزار خواهد شد و روز دوشنبه برای فراهم آوردن مقدمات کارها سفری به ترکیه خواهم داشت.»
دکتر واعظی با اشاره به جلسات ماهانه ملاقات های مردمی؛ گفت:« افرادی که درخواست ملاقات دارند می توانند از طریق روابط عمومی وزارتخانه اقدام کنند. همچنین افرادی که مشکلات شخصی خود را در شبکه های اجتماعی مطرح کرده اند می توانند به صورت مکتوب از طریق روابط عمومی درخواست های خود را اعلام کنند.»
وی با بیان اینکه در ارتباط با سرعت اینترنت پیام های بسیاری داشتم؛ گفت:« هرچه بستر فنی امان را بیشتر آماده کنیم می توانیم سرعت را بالا ببریم. سرعت اینترنت با دستور بالا نمی رود .خواهش من این است که ما را درک کنید و انتقادات در حد همین چند ماهی که آمده ایم؛ باشد. از ابتدای آمدنم قول دادم طی ۱۰۰ روز پهنای باند اینترنت کشور را ۴۰ گیگا بیت بر ثانیه اضافه کنم و و روی حرف خودم هستم. یک فرصت ۲ ساله به من بدهید تا مشکلات سرعت اینترنت برطرف شود. با توجه به سیاست شیرینگ که از هفته گذشته در حال اجرا داریم امیدواریم بسیاری از مشکلات برطرف شود.»
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات درباره فیلترینگ گفت:« سیاست های دولت یازدهم در اینباره متفاوت از سیاست های دولت قبل است. می دانید که این دولت در کمیته تعیین مصادیق ۶ عضو دارد. با آقای جنتی هماهنگی هایی داشتیم و قرارمان بر این است که بین ۶ وزارتخانه سیاست هایمان را هماهنگ کنیم و یک جلسه ای در کمیته تعیین مصادیق داشته باشیم و سیاست های جدید از انجا مورد بحث قرار گیرد.»
وی ادامه داد:« امیدوارم به سیاست فیلترینگ چارچوب دهیم تا فقط بخش هایی از شبکه های اجتماعی که از نظر اخلاقی نامناسب است فیلتر شود تا بقیه مواردی که از نظر علمی مورد استفاده کاربران قرار می گیرد را به گونه ای بتوانیم آزاد کنیم. حتی چند تا از سایت های فیلترشده که مورد استفاده کاربران بوده را بررسی کردیم. بنای ما براین است که این سایت ها را به کمیته تعیین مصادیق پیشنهاد کنیم تا این سایت ها رفع فیلتر شوند. در ارتباط با ویچت پیشنهاد دادیم که بخش مشکل دار آن فیلتر شود و مجددا مردم بتوانند از آن استفاده کنند.»
وی در پاسخ به این سئوال کاربران که چرا شماره تماس ۱۹۵ فقط مخصوص تهران است؛ گفت:« در حال حاضر تلفن ۱۹۵ در استان تهران و تلفن ۰۹۶۳۶۶۱ در سایر استان ها به سامانه سپاس متصل می گردد لازم به توضیح است در آینده نزدیک ۱۹۵ در تمامی استان ها فعال خواهد شد ضمن اینکه استفاده از سایت www.195.ir شماره پیامک ۶۰۰۱۹۵ و همچنین رایانامه ict.gov.ir@195 در تمامی کشور قابل استفاده است.»
وی در پاسخ به سئوالاتی راجع به سیاست های وزارتخانه درباره استفاده از فناوری های روز دنیا، گفت:« بنای ما بر این است که زیرساخت ICT کشور را براساس جدیدترین فناوری دنیا گسترش دهیم. آنچه که در ایران تولید نمی شود را از کشورهایی که در زمینه ICT تجهیزات مدرنی دارند و می توانند سیستم را با کیفیت بالا پیش برد از آن استفاده می کنیم.»
دکتر واعظی در پاسخ به سئوالاتی درباره سیاست های وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در مقابل تولیدات داخلی؛ تاکید کرد:« سیاست جدی ما این است که به پژوهش و تولید در ایران بها دهیم به همین دلیل از تولیدات داخلی حمایت کردیم و قطعا جلوی واردات تجهیزاتی که مشابه داخلی آن وجود دارد را می گیریم و به تمام شرکت های آی سی تی توصیه به استفاده از تولیدات داخلی می کنیم .»
وی ادامه داد:« برای اینکه بتوانیم وضعیت تحقیقات و تولیدات در زمینه سخت افزاری و بویژه زمینه نرم افزاری را از این وضعیتی که داریم به سرعت ارتقا دهیم؛ استعدادهای زیادی داریم و در بودجه سال آینده یک رقم بالایی را برای حمایت از شرکت های دانش بنیان و فارغ التحصیلان دانشگاهی در زمینه آی تی، مخابرات، الکترونیک و کامپیوتر در نظر گرفته ایم تا از آنها حمایت کنیم و به تولیدات داخلی بیشتر بها دهیم.»
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در پاسخ به سئوالاتی درباره حمایت از بخش خصوصی گفت:« چندین بار اعلام کرده ام که در وزات ارتباطات بنای تصدی گری نداریم و فکر می کنیم اولا زمانی ICT در کشور رونق می گیرد و سرویس دهی به مردم بهتر می شود که هیچ چیزی انحصاری نباشد بویژه در انحصار دولت. دوم اینکه اپراتورهای مختلف خصوصی افزایش پیدا کنند و از نظر کیفیت و کاهش تعرفه با هم رقابت کنند.»
وی افزود:« نقش وزارت ارتباطات این است که بستری برای بخش خصوصی فراهم کرده، زیرساخت ها را آماده کند و در اختیار بخش خصوصی قرار دهد و از بخش خصوصی حمایت کند تا در بخش ICT کشور به طور جدی فعال شوند. در یک کلام سیاست ما حمایت جدی از بخش خصوصی است بویژه آن بخشی که در بالا بردن کیفیت و کاهش تعرفه فعال هستند.»
وی در پاسخ به اظهاراتی درباره اقتصادی بودن فیلتر وی چت گفت:« گفته شده آنهایی به دنبال فیلتر وی چت بوده اند که به دلیل این شبکه اجتماعی درآمد آنها کمتر شده است و نام اپراتور اول و دوم را می برند. ما شدیدا مخالف هستیم که برای مسائل اقتصادی بخواهند شبکه ای را فیلتر کنند و هیچ علائمی ندارم که این مسئله را تایید کند که به دلیل مسائل اقتصادی وی چت فیلتر شده است و اصولا با این کار مخالف هستیم.»
دکتر واعظی ادامه داد:« در آینده بسیاری از تماس ها بر روی بستر اینترنت و شبکه های اجتماعی برقرار می شود و در دنیا چنین نیست که همه چیز از طریق مخابرات انجام شود بلکه بستر اینترنت است که ارتباطات را فراهم می کند لذا ما نمی توانیم در ایران در برابر پیشرفت علم مقاومت کنیم و یکی از دلایلی که به دنبال افزایش پهنای باند بودیم این است که همه ارتباطات چه در ایران و چه در خارج از همین بستر استفاده شود به همین دلیل نمی توانم تایید کنم که از نظر فنی فیلتر وی چت علت اقتصادی داشته است.»
وی در پایان با وعده حضور مجدد بعد از دو هفته در شبکه های اجتماعی داخلی گفت:« سعی ما بر این است که در دو هفته آینده عصر در خدمت شما باشیم تا دوستانی که کلاس دارند یا امتحان دارند بتوانند حضور پیدا کنند.»telegram

در صورت تمایل می‌توانید در نوار جستجوی تلگرام @favanews را تایپ کرده و عضو کانال شوید

مطالب جذابی که ممکن است علاقه داشته باشید...

دیدگاه بگذارید

اولین دیدگاه را شما بنویسید.

آگاه سازی از
avatar

wpDiscuz