عربستانی ها فعال ترین کاربران توئیتر

وقتی مارک زاکربرگ در چهارم فوریه سال ۲۰۰۴ فیس بوک را طراحی کرد شاید به ذهنش هم خطور نمی کرد که در مدتی کوتاه این شبکه اجتماعی که تنها ویژه دانشجویان هاروارد بود تا این حد محبوب شده و مورد استقبال مردم قرار گیرد؛ شبکه ای که پس از مدت زمانی کوتاه، پا را از مرزهای دانشگاه فراتر گذاشت و کاربران اینترنت که همیشه به دنبال راهی ساده، ارزان قیمت و بی دردسر برای گسترش دامنه ارتباطات خود بودند را به سوی خود کشاند. حالا دیگر این شبکه اجتماعی آنقدر فراگیر شده است که ۱۵/۱ میلیارد نفر در سراسر جهان به عضویت آن درآمده اند و از قابلیت های مختلف آن بهره می گیرند. البته میزان مشارکت مردم کشورهای مختلف در این شبکه اجتماعی چندان یکسان نیست طوری که به عنوان مثال فیس بوک در آفریقا و آمریکای جنوبی ۳۴۶ میلیون کاربر دارد ولی این رقم در آسیا به ۳۳۹ میلیون نفر می رسد. تعداد کاربران فعال فیس بوک در اروپا نیز ۲۷۲ میلیون نفر است و در کانادا ۱۹۸ میلیون نفر در آن عضویت دارند. همچنین تعداد کاربران آمریکایی فعال در شبکه اجتماعی فیس بوک نیز ۸/۱۴۶ میلیون نفر است که این رقم برخی را متعجب می کند چون بیشتر مردم انتظار تعداد کاربر بیشتری را از این کشور پهناور دارند.

محبوبیت شبکه اجتماعی فیس بوک و افزایش روزافزون تعداد کاربران و اعضای فعال آن، البته برای زاکربرگ نام و نشانی به همراه آورد به گونه ای که در سال ۲۰۱۰ دیوید فینچر فیلمی را با نام «شبکه اجتماعی» در مورد فیس‌بوک و زندگی مارک زاکربرگ بنیانگذار این سایت ساخت و بسیار نیز مورد توجه قرار گرفت. به این ترتیب عده بیشتری با این ایده پرداز بزرگ آشنا شدند.

استقبال مردم از این شبکه اجتماعی، این بار جک دورسی در سان‌فرانسیسکو را بر آن داشت تا دست به کار شده و شبکه اجتماعی توئیتر را با شعار «چه کار می‌کنید؟» در مارس ۲۰۰۶ ایجاد کند. البته این سایت از ماه ژوئن کار خود را آغاز کرد و با توجه به تغییر شرایط جهان و همچنین تغییر نیازهای مردم، حالا شعار دست اندرکاران این شبکه اجتماعی تغییر کرده  است و «چه اتفاقی در حال رخ دادن است؟» را به عنوان شعار خود انتخاب کرده اند.

 این شبکه‌ اجتماعی درواقع یک میکروبلاگ است که به کاربران اجازه می‌دهد تا ۱۴۰ حرف پیام متنی را که توئیت نامیده می‌شود، ارسال کنند. همچنین این سایت قابلیت ارسال فیلم، عکس، و صدا نیز دارد و همین ویژگی ها باعث شد تا عده زیادی به سوی آن گرایش داشته باشند. تعداد کاربران فعال این شبکه اجتماعی در سال جاری ۵۰۰ میلیون نفر است که ۳۴۰ میلیون توئیت در روز ارسال می‌کنند و بیش از ۶/۱میلیارد جستجو در آن انجام می‌شود. همچنین ۱۶ درصد کاربران آمریکایی که به اینترنت دسترسی دارند، در توئیتر فعال هستند.

توئیتر در برخی نقاط جهان محبوب تر از سایر مکان هاست اما این بدان معنا نیست که شاهد این محبوبیت در کشور آمریکا به عنوان خانه توئیتر یا بریتانیا و سنگاپور باشیم. کشوری که ۴۱درصد جمعیت آنلاین آن در توئیتر فعال هستند جایی جز عربستان سعودی نیست. این بدان معناست که حدود نیمی ازجمعیت آنلاین این کشور از مزایای شبکه اجتماعی توئیتر حضوراستفاده می کنند که این بالاترین رقم و درصدی است که در سراسر جهان دیده می شود. البته فقط نیمی از افرادی که در توئیتر ثبت نام کرده اند وقت خود را به توئیت کردن می گذرانند و بقیه، فقط توئیت ها را می خوانند یا بدون انجام کار خاصی، از این شبکه اجتماعی خارج می شوند. زنان عربستان چندی پیش با استفاده از ویژگی های همین شبکه اجتماعی اعتراض خود را به ممنوعیت رانندگی زنان در این کشور نشان دادند که بازتابی جهانی داشت.

هندوستان نیز دیگر پدیده جالب در دنیای توئیتر است که با ۶/۳۶ میلیون کاربر پس از امریکا در جایگاه سوم بازار توئیتر قرار داده است. سومین بحث داغ توئیتر نیز کشور چین است که ۴/۸۴ میلیون کاربر حداقل یک بار در ماه به توئیتر سر می زنند این درحالی است که توئیتر در این کشور فیلتر است و دسترسی مردم به آن به سختی امکانپذیر است.

شبکه های اجتماعی جایی برای تبادل اطلاعات

حالا دیگر علاوه بر سایت های محبوب فیس بوک و توئیتر، شبکه های اجتماعی مختلفی مانند یوتیوب، گوگل پلاس، اینستاگرام، پینترست و… نیز در سراسر جهان فعال هستند و مردم در هر گوشه این کره خاکی می توانند با کمک آنها با یکدیگر ارتباط داشته باشند. مردم علاوه بر این که از این شبکه ها برای بیان عقاید، تفریح و سرگرمی، پیدا کردن دوست، تبادل اطلاعات، یافتن شغل مناسب و… استفاده می کنند می توانند عکس، ویدیو و موسیقی های محبوب خود را نیز به اشتراک بگذارند. البته این شبکه های اجتماعی با توجه به تعداد بالای مخاطب، برای عده ای نیز محل کسب و کار محسوب می شود و در آن ها بازار تبلیغات، داغ است و به همین دلیل هم هریک از کشورها ترجیح داده اند تا در کنار این شبکه های اجتماعی جهانی، سایت ها و شبکه هایی نیز وی‍ژه و مخصوص به خود داشته باشند که در این میان چین پیشتاز است.

تعداد کاربران شبکه های اجتماعی در سراسر جهان به سرعت درحال افزایش هستند طوری که اکنون از هر ۴ نفر یکی عضو شبکه های اجتماعی است.  رکورددار حضور کاربران درشبکه های اجتماعی نیز با توجه به میزان جمعیت و درصد عضویت آن ها در چنین سایت هایی، کشور هلند است که ۵/۶۳ درصد ساکنان این خطه عضو شبکه های اجتماعی هستند. نروژ با عضویت ۳/۶۳ درصد از ساکنان در رده بعدی قرار گرفته است و پس از آن نیز کشورهای سوئد، کره جنوبی، دانمارک، آمریکا، فنلاند، کانادا و بریتانیا قرار گرفته اند.

رشد ۱۸ درصدی کاربران شبکه های اجتماعی

وقتی پای اینترنت، سایت و تعداد کاربر به میان می آید نمی توان از شرکت های آمار و پیش بینی های دقیق آن ها چشم پوشید. این بار نیز شرکت e-marketer که به دلیل پیش بینی های مستندش در شبکه های مجازی مشهور است، در یک مقاله ادعا کرده است که تعداد کل اعضای شبکه های اجتماعی که سال گذشته حدود ۴۷/۱ میلیارد نفر بود تا پایان سال جاری میلادی به ۷۳/۱ میلیارد نفر می رسد که این رقم، نشانه رشد ۱۸ درصدی میزان شرکت و حضورمردم در شبکه های اجتماعی است.

این شرکت همچنین با توجه به پارامترهای مختلفی که در نظر گرفته است ادعا دارد تا سال ۲۰۱۷ این رقم به ۵۵/۲ میلیارد نفر خواهد رسید که البته در کنار افزایش عضویت کاربران در شبکه های اجتماعی، شاهد رشد سریع در تعداد مخاطبان و کاربران در آسیا(آسیای شرقی، جنوب شرق آسیا) و اقیانوسیه، خاورمیانه و همچنین آفریقا خواهیم بود.

برخی رشد حضور مردم در شبکه های اجتماعی را به دلیل افزایش استفاده از تلفن های همراه، تبلت و… می دانند این بدان معناست که دیگر کاربران برای دسترسی به اینترنت و حضور در این شبکه های اجتماعی محدودیت های گذشته را ندارند و به عنوان مثال هرجایی که باشند با گوشی هوشمند یا تبلت و لپ تاپ خود می توانند به سرعت آنلاین شده و در این شبکه ها حضور یابند. گواه این ادعا نیز افزایش ۴۷ درصدی مشاهده ویدیوهای فیس بوک از طریق موبایل و سایر وسیله های الکترونیکی سیار است.

eMarketer  همچنین پیش بینی کرده است که در ۵ سال آینده رشد تعداد کاربران شبکه های اجتماعی در کشورهای پیشرفته بسیار آهسته با نموداری خطی ادامه می یابد درحالی که این میزان در کشورهای در حال توسعه، شتابی جدی به خود می گیرد.

در پیش بینی های این شرکت آمده است در کشورهای پیشگام همچون بریتانیا، امریکا و ژاپن تا سال ۲۰۱۷ شاهد رشد چندانی نیستیم ولی جمعیت عظیمی درهندوستان و مکزیک و اندونزی به این شبکه های اجتماعی روی می آورند. گفته می شود هندوستان تا سال ۲۰۱۷ حدود ۲/۱۷ درصد افزایش در تعداد کاربران شبکه های اجتماعی خواهد داشت و این رقم از ۷۰ میلیون فعلی به ۲۱۲ میلیون کاربر می رسد.

میزان محبوبیت شبکه های اجتماعی در جهان

هر یک از شبکه های اجتماعی در گوشه و کنار جهان به نوعی محبوب هستند ولی همچنان فیس بوک پیشتاز است و نیمی از کاربران اینترنت حداقل یک بار در ماه به این سایت سر می زنند که البته این رقم در سال جاری میلادی به ۶۰ درصد رسیده است. بعد از فیس بوک این گوگل پلاس(Google+) است که نبض فعالیت ۲۶ درصد کاربران اینترنت را در اختیار دارد و پس از آن یو تیوب(YouTube) در رده بعدی قرار دارد که یک چهارم کاربران فعال اتینترنتی را به خود اختصاص داده است.

توئیتر نیز با ۲۲ درصد در جایگاه چهارم قرار گرفته است ولی ازآنجا که طرفداران میکروبلاگینگ روبه رشد هستند می تواند کم کم عنوان سریع ترین شبکه اجتماعی در رشد را به خود اختصاص دهد. این انتظار ازآنجا ناشی می شود که در فاصله سال های ۲۰۱۲ و ۲۰۱۳ تعداد کاربرانی که تمایل به استفاده از توئیتر پیدا کردند ۴۲ درصد افزایش یافت.

 در رده های بعدی نیز ۲ شبکه اجتماعی مربوط به کشور چین Sina Welbo  و Qzone قرار گرفته اند که البته بسیاری آن را به تعداد بالای جمعیت کاربران اینترنت در این کشور و همچنین محدودیت مردم در استفاده از شبکه های اجتماعی خارجی مانند فیس بوک مربوط می دانند. شبکه های اجتماعی LinkedIn و Pinterest نیز تنها موفق به جذب۱۰ درصد کاربران اینترنتی شده است.

البته تمایل مردم کشورهای مختلف در استفاده از سایت ها و شبکه های اجتماعی در سال جاری اندکی تغییر کرده است طوری که کاربران ژاپنی فیس بوک را بیشتر پسندیده اند و امسال نسبت به سال گذشته شاهد افزایش ۴۲ درصدی حضور آن ها در این شبکه اجتماعی هستیم.

مردم کره جنوبی نیز گرایش بیشتری به گوگل پلاس نشان داده اند و تعداد کاربران فعال عضو این شبکه اجتماعی، نسبت به سال گذشته از رشد ۲۹ درصدی برخوردار بوده است. در میزان استفاده از سایت توئیتر نیز امسال تغییراتی ایجاد شده است و تعداد کاربران این شبکه اجتماعی در اندونزی نسبت به سال گذشته ۴۴ درصد افزایش داشته است. در عربستان سعودی نیز شاهد رشد ۴۲ درصدی میزان استفاده مردم از توئیتر هستیم که رقمی بسیار بالا محسوب می شود و این کشور را در ردیف مناطقی قرار داده است که در مسیر رشد میزان حضور در شبکه های اجتماعی قرار گرفته اند.

telegram

در صورت تمایل می‌توانید در نوار جستجوی تلگرام @favanews را تایپ کرده و عضو کانال شوید

مطالب جذابی که ممکن است علاقه داشته باشید...

دیدگاه بگذارید

اولین دیدگاه را شما بنویسید.

آگاه سازی از
avatar

wpDiscuz