آسیب‌پذیری گوشی‌های نکسوس در برابر حملات پیام کوتاه

در این حمله فرد مهاجم می‌تواند از طریق ارسال حجم زیادی از پیام‌های کوتاه Flash SMS، گوشی را راه‌اندازی مجدد کرده یا ارتباط آن را با شبکه قطع نماید.به گزارش محققان، گوشی‌های هوشمند جدید نکسوس گوگل در برابر حمله‌ای آسیب‌پذیر هستند.
در این حمله فرد مهاجم می‌تواند از طریق ارسال حجم زیادی از پیام‌های کوتاه خاص، گوشی را راه‌اندازی مجدد کرده یا ارتباط آن را با شبکه قطع نماید.


مدیر سیستم‌های یک شرکت هلندی سرویس‌های آی‌تی کشف کرده است که زمانی که یک مهاجم حدود ۳۰ پیام کوتاه خاص که به آن پیام Flash SMS گفته می‌شود به گوشی نکسوس ۴، نکسوس ۵ یا گلکسی نکسوس ارسال نماید (پیام‌هایی که به محض رسیدن، بر روی صفحه گوشی نمایش داده می‌شوند)، این آسیب‌پذیری می‌تواند مورد سوء استفاده قرار گیرد. اگر این پیام‌ها بلافاصله بسته نشوند، گوشی را در مقابل حمله آسیب‌پذیر می‌کنند.

یکی از مشکلات کاربران نکسوس این است که با دریافت یک پیام Flash SMS، هیچ صدایی از گوشی در نمی‌آید و به این ترتیب مهاجم می‌تواند پیش از اینکه کاربر متوجه دریافت پیام شود، تعداد زیای از این پیام‌ها را ارسال نماید.

این تعداد زیاد پیام کوتاه می‌تواند مسائل مختلفی از جمله راه‌اندازی مجدد گوشی را ایجاد کند. در این وضعیت اگر برای قفل گشایی سیم کارت PIN درخواست گردد، تلفن پس از راه‌اندازی مجدد به شبکه وصل نخواهد شد.

مشکل دیگری که ممکن است به وجود بیاید این است که برنامه ارسال پیام کوتاه دچار اختلال می‌گردد، اما سیستم به طور خودکار آن را دوباره راه‌اندازی می‌کند.

به گفته محققان به نظر می‌رسد که این مسأله فقط گوشی‌های هوشمند نکسوس را که از اندروید نسخه Ice Cream Sandwich استفاده می‌کنند تحت تأثیر قرار می‌دهد.
telegram

در صورت تمایل می‌توانید در نوار جستجوی تلگرام @favanews را تایپ کرده و عضو کانال شوید

مطالب جذابی که ممکن است علاقه داشته باشید...

دیدگاه بگذارید

اولین دیدگاه را شما بنویسید.

آگاه سازی از
avatar

wpDiscuz