غول های اینترنتی در افت خیز های

نوبتی هم باشد، نوبت توییتر بود که سروکله اش در وال استریت پیدا شود! شبکه مجازی میکرو وبلاگ نویسی که کارش را از مارس ۲۰۰۶، آغاز کرده است، با بیم و امید وارد تالار معاملات بورس نیویورک می شود. تجربه ی سقوط ارزش سهام فیس بوک پس از ورود به تالار بورس دلیل این نگرانی است و این باور را ایجاد کرده است که شرکت های فن آوری اطاعات در بورس چندان موفق نیستند. اما نمونه های موفقی نیز در وال استریت مشاهده شده است از جمله لینکدین. در این بادداشت قصد داریم تا به نمونه هایی از فراز و نشیب های حضور شرکت های فن آوری اطلاعات در تالار معاملات بورس نیویورک  اشاره کنیم.

 
شبکه اجتماعی کاری که در سال ۲۰۰۳ تاسیس شده و ارزش هر سهمش ۴۵ دلار در بدو ورودش به بورس در ماه می ۲۰۱۱ بود، اکنون به ارزش کلی ۸٫۹ میلیارد دلار رسیده است و ستاره ی فن آوری در وال استریت است.
 
لینکدین یک از موفق‌ترین شرکت‌های تکنولوژی در بورس نیویورک است.
 
همان روز ورود لینکدین به بورس معاملات سهام نیویورک، ارزش هر سهم آن تقریبا دو برار شد و به ۹۵ دلار رسید. از آن زمان تا زمان تعطیلی تالار بورس در پنج شنبه ۳ اکتبر ۲۰۱۳، به ۲۴۵٫۰۷ دلار رسید. لینکدین در حال حاضر ۲۳۸ میلیون عضو از سرتاسر دنیا دارد.
 
این سرویس موزیک آنلاین (رادیو اینترنتی)، از بدو ورودش به بورس معاملات سهام نیویورک، ۲۳۵ میلون دلار – ۱۶ دلار به ازای هر سهم – رشد داشته است. در حال حاضر این رشد، سوالات متعددی برانگیخته است و از همه پررنگ تر غیر انتفاعی بودن آن است. از سوی دیگر در سال ۲۰۱۰، با وجود گردش مالی ۹۵ میلیون یورو و ۹۰ میلیون کاربر، پاندورا اعلام کرد که ۱٫۲ میلیون یورو ضرر داده است.
 
سرویس موزیک آنلاین پاندورا وضعیت مبهمی را در بورس نیویورک دارد. 
 
پس از گذشت زمانی طولانی از نرخ معرفی آن به بورس، نام پاندورا، این مرحله را طی کرده است و تا زمان تعطیلی تالار بورس نیویورک در پنج شنبه ۳ اکتبر ۲۰۱۳ به ۲۶٫۴۴ دلار در هر سهم رسیده است.
 
متخصص خریدهای گروهی، ۷۰۰ میلیون دلار رشد داشته است و مهمترین معرفی به بورس در بخش فن آوری های تازه پس از معرفی گوگل در سال ۲۰۰۴ بوده است. گروپان پس از ورودش به وال استریت، بسیار سریع در ردیف قرمز قرار گرفت (ضرر ۶۷ میلیون دلاری در سال مالی ۲۰۱۲).
 
گروپون یکی از مشهورترین سایت‌های تخفیف گروهی است که این روزها حال و هوای خوشی در بورس ندارد.
 
ورود به بورس با ۲۰ دلار، این شبکه شاهد سقوط ارزش سهام خود به ۱۱٫۳۰ دلار در زمان تعطیلی تالار بورس نیویورک در پنج شنبه ۳ اکتبر ۲۰۱۳ بود. موسس گروپان –اندرومیسون (که در تصویر دیده می شود)- از سمت خود به عنوان مدیر عامل از تاریخ فوریه ۲۰۱۴ برکنار خواهد شد.
 
خالق بازی های شبکه ای (فارم ویل و سیتی ویل) که ارزشش در بورس ۷ میلیارد دلار است، در زمان تعطیلی تالار بورس نیویورک در پنج شنبه ۳ اکتبر ۲۰۱۳ شاهد سقوط ارزش سهام خود از ۲۰ دلار به ۳٫۶۷ دلار بوده است. دلیل این سقوط به طور قطع، تاثیر کاهش کاربران بوده است. زینگا سعی دارد، وابستگی اش به فیس بوک را کاهش داده و با اطمینان به شبکه های تلفن همراه منتقل شود.
 
زینگا با ترس و لرز به آینده می‌نگرد. وضعیت متزلزل سهام و آینده نامطمئن قیمت سهام این شرکت را به شدت کاهش داده است.
 
این گروه، حالا باید با رقابت تنگاتنگ دیگر کمپانی های متخصص در طراحی بازی های شبکه ای از جمله King.com مواجه شود.زینگا برای فائق آمدن بر این چالش، دان ماتریک (Don Mattrick)– رییس بخش ایکس باکس مایکروسافت – را جایگزین مارک پینکاس (Mark Pincus) مدیر عامل فعلی کرده است.
 
سهام این شرکت که متخصص در زمینه ی نقد رستوران و مغازه های محلی است، از ۱۵ دلار به ازای هر سهم، در مارس ۲۰۱۲ که به بورس نیویورک وارد شد به ۷۱٫۰۲ در زمان تعطیلی تالار بورسدر پنج شنبه ۳ اکتبر ۲۰۱۳ جهش کرده است.
 
یلپ یک شرکت نوپای رو به جهش در زمینه نقد رستوران و غذاست که اوضاع مساعدی در بورس هم دارد.
 
یلپ در سال ۲۰۰۴ تاسیس شده است و نظرات کاربرانش را درباره ی آدرس های آیالات متحده ی امریکا، کانادا، اروپای غربی شامل فرانسه را منتشر می کند. در ژوئیه ۲۰۱۲، پلپ، شراکت خود را با موتور جستجوی مایکروسافت بینگ اعلام کرد.
 
ورود گروه مارک زوکربرگ به تالار معاملات بورس نیویورک، یک پرتاب بزرگ با مشکل تکنولوژیک بود! ارزش اولیه این کمپانی  ۱۶ میلیون دلار – ۳۸ دلار به ازای هر سهم – بود. اما اولین شبکه ی اجتماعی دنیا، شاهد سقوط ارزش سهام خود به ۲۰ دلار، یک سال بعد از ورودش به بورس بود.
 
سهام فیس‌بوک علی‌رغم وضع ناامید کننده در هنگام ورود به بورس اوضاع بهتری پیدا کرده است.
 
سهام فیس بوک در ژوئیه، مرحله ی ابتدایی را پشت سر گذاشت و یک پیشرفت قابل توجه به نمایش گذاشت. این پیشرفت با درآمد بالاتر حاصل از اپلیکشن مخصوص تلفن همراه فیس بوک حاصل شد. ارزش سهام فیس بوک در زمان تعطیلی تالار بورس نیویورک در پنج شنبه ۳ اکتبر ۲۰۱۳ به ۴۹٫۱۸ دلار رسیده است.
telegram

در صورت تمایل می‌توانید در نوار جستجوی تلگرام @favanews را تایپ کرده و عضو کانال شوید

مطالب جذابی که ممکن است علاقه داشته باشید...

دیدگاه بگذارید

اولین دیدگاه را شما بنویسید.

آگاه سازی از
avatar

wpDiscuz